Sergileme tasarımında yeni yaklaşımlar: Senografi ile anlatı mekanları ve kapsayıcı mekan deneyimleri yaratmak
New approaches in exhibition design: Creating narrative spaces and immersive spatial experiences through scenography
  1. Tez No: 561424
  2. Yazar: MÜGE AVAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir anlatısı olan ve kapsayıcı bir mekânı deneyimlemek, ziyaretçiler için akılda kalıcılığı ve etkileyiciliği yüksek bir deneyime dönüşebilir. Hikâye anlatımı, dijital medya, grafik, aydınlatma, ses, etkileşim, rotalandırma ve dramaturji gibi araçlardan bir arada yararlanan disiplinlerarası yaklaşımıyla senografi, hem ziyaretçiye kapsayıcı bir anlatı mekânında olma deneyimi yaşatarak, hem de kolay algılanabilir bir bilgi akışı sağlayarak, müze ve sergi tasarımında günümüzde kullanılan en kapsamlı yaklaşımdır. Senografi, sergi ziyaretçisiyle sergilenen eserler ve objeler arasındaki izlemeye dayalı geleneksel ve pasif yaklaşımdansa, etkin ve kalıcı öğrenmenin deneyimleme yoluyla oluşturulması için, sadece görme duyusundan değil, tüm duyulardan yararlanır. Senografi formu içerikten üretirken, fikirler, objeler veya hikayeleri kullanarak tutarlı bir anlatı yaratır. Farklı katmanlardan oluşan anlatıyı ziyaretçinin kolaylıkla algılaması için en son teknolojilerden yararlanır. İçerik anlatıya, anlatı da deneyime dönüştürülürken, ziyaretçi ile iki yönlü bir iletişim kurabilmek için etkileşim önem kazanır. Mekânda çözünen bir hikayenin kapsayıcı deneyimini amaçlayan senografi, müzeciliğin ve sergileme tasarımının geleceğidir. Bu tez çalışmasında, sergileme tasarımı ve senografinin tarihi ve gelişimi, bu yeni disiplinin anlamı ve önemi, içerik, mekân ve objeyi nasıl bir araya getirdiği, kullandığı araçlar ve yöntemleri incelenmiştir. Kapsayıcı deneyim kavramı ise algılama üzerinde önemli etkileri olan nörolojik yönleri ile birlikte açıklanmış ve geçmişten günümüze önemli projeler örnek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Experiencing a narrative and immersive space can turn into a memorable and impressive experience for a visitor. Today, scenography is the most extensive way to design museums and exhibitions with its interdisciplinary approach utilizing storytelling, digital media, graphics, lighting, sound, interactivity, routing and dramaturgy as tools to provide the visitor an experience of immersive narrative space as well as an information flow that is easily comprehensible. Contrary to the traditional and passive exhibition approach which is based on observation of the artifacts and objects, scenography employs all senses besides seeing, to convey effective and sustained information through experience. Scenography produces form from content and creates a coherent narrative from ideas, objects or stories. It makes use of latest technologies to facilitate the perception of the multi layered narrative. While transforming content to narrative and narrative to experience, interactivity becomes essential to establish a reciprocal communication. Scenography is the future of exhibition design striving for the immersive experience of a narrative which dissolves in space. This thesis explores the history and evolution of exhibition design and scenography, the significance of this new discipline, how it interlaces content, space and object as well as its instruments and methods. The concept of immersive experience is explained through its neurological aspects which have a profound effect on perception and with significant projects from past and today.