Bazı clematis l. türlerinin dış ve iç morfolojilerinin, polen yapılarının araştırılması
  1. Tez No: 56144
  2. Yazar: MEVZULE YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL TÜTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV OZ“ Bazı Clematis L türlerinin, dış ve iç morfolojilerinin, polen yapılarının araştırılması”isimli tezimizde, ülkemizde doğal olarak yetişmekte olan C.vitalba ve C.viticella taksonlarının, botanik özelliklerinin az incelenmiş olmasından dolayı seçilmiştir. Bu araştırmada, yukarıda adı geçen iki türün, morfolojik (dış-iç) ve palinolojik özellikleri ayrıntılı olarak incelenip, bilinen özelliklere yeni bulgular eklenmiştir. Araştırmamızda, C.vitalba ve C.viticella taksonlarına ait tüm gözlemler, organların ölçüm ve sayımlarının sonuçları, önceden yapılmış çalışmaların sonuçları ile karşılaştırmalı olarak, sonuç bölümünde (metin ve tablolar halinde) verilmiştir. Böylece ülkemizde yetişen iki türün ayrıntılı özellikleri, sistematik, morfolojik ve palinolojik yönden değerlendirilmiştir. ABSTRACT THE STUDY OF EXTERNAL AND INTERNAL MORPHOLOGICAL AND PALINOLOGICAL STRUCTURE OF SOME CLEMATIS L. SPECIES This thesis titled as“The study of external and internal morphological and palinological structure of some Clematis L. species”was selected because of lack of sufficient study about the botanical characteristics of C.vitalba and C.viticella taxa, which were grown naturally in our country. In this research, morphological and palinological characteristics of these two species were examined in detail and new findings were added to the characteristics known before. In our research, the observations related to C.vitalba and C.viticella taxa, together with the results of the measurements and enumeration of the organs were shown in the“result”section as text and tables including the comparisons with other studies. Thus detailed characteristics of two species growing in our country were evaluated systematically, morphologically and palinologically.
Özet (Çeviri)