Bazı Clematis L. (Ranunculaceae) türleri üzerinde morfolojik, anatomik ve karyolojik bir araştırma
  1. Tez No: 56401
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENEL GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Clematis L. (Ranunculaceae) cinsine ait üç türün (Clematis vitalba, Clematis viticella, Clematis orientalis) iç ve dış morfolojik özellikleri ile kromozom sayı ve morfolojileri incelenmiştir. Morfolojik incelemelerde her üç türün de teşhise yarayan karakterleri belirlenerek türler arası benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir. Anatomik incelemelerde bitkilerin vejetatif ve generatif organlarından enine kesitler alınmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Karyolojik incelemeler sonucu ise her üç türünde 2n= 16 kromozom sayısına sahip olduğu fakat kromozom morfolojileri bakımından bazı farklılıklar gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chromosome morphology, chromosome number, outer and inner morphological properties of Clematis L. species (Clematis vitalba, Clematis viticella, Clematis orientalis) were investigated. Similarity of the samples were observed among three species by taken in consideration common used descriptive characters.Anatomical investigation were carried out by taking cross-section samples from vegetative and generative organs of the species. In short, it was found that all three species have equal (2n=16) chromosome but showed some differences in terms of their morphology.