Dynamic difficulty adjustment of rehabilitation tasks throughreal-time emotion feedback and performance
Duygu durumu ve performansın gerçek zamanlı geribildirimi aracılığıyla rehabilitasyon egzersizlerinin zorluk düzeyinin dinamik olarak ayarlanması
- Tez No: 561467
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGUN EROL BARKANA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Robot destekli rehabilitasyonda hasta motivasyonunu yüksek seviyede tutacak uygun zorluk düzeyinin belirlenmesi hala ilerlemeye açık bir araştırma konusudur. Üç farklı geribildirim yöntemi ile rehabilitasyon egzersizinin zorluk düzeyini değiştirerek denek motivasyonunu yüksek seviyede tutmayı amaçlayan robot destekli bir rehabilitasyon sistemi geliştirilmiştir. Yöntemlerden ilkinde deneklerin performansına (skor) göre (Performans Geribildirim Tabanlı Ayarlama (PGTA)), ikincisinde fizyolojik sinyaller yoluyla (deri iletkenliği) duygu durumuna göre (Fizyolojik Geribildirim Tabanlı Ayarlama (FGTA)), sonuncusunda ise aynı anda hem performans hem de duygu durumuna göre (PFGTA) bir değerlendirme yapılmaktadır. Konsept bir üst ekstremite eksoskeleton robotu olan RehabRoby üzerinde egzersizleri gerçekleştiren 20 sağlıklı denek ile değerlendirildi. Sistem, motivasyon durumunu dengelemek ve aynı zamanda kişiye özgü zorlayıcı olabilmek için deneklerin performans ve deri iletkenliği değerlerini orta seviyelerde tutacak şekilde egzersiz zorluk düzeylerini adapte etmektedir. Ortalama zorluk seviyesi dağılımına bakıldığında FGTA' da deneklere sunulan zorluk seviyelerinin (2.62±0.43, ortalama+standart sapma), PGTA (5.93±0.88) ve PFGTA' ya (3.99±0.38) göre biraz daha kolay olduğu görülmektedir. Deneklere daha kolay zorluk seviyesi sunulmasıyla FGTA' da PGTA ve PFGTA' ya göre daha düşük deri iletkenliği cevabı (9.35±8.9) ve daha düşük kalp atış hızı (89.27±9.35) değerleri, buna bağlı olarak da deneklerin daha az motive olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca daha kolay zorluk seviyesi ayarının bir sonucu olarak FGTA' da PGTA ve PFGTA' ya kıyasla daha düşük değerlik (5.7±0.95), uyarılma (5.45±1.6) ve baskınlık (5.9±1.5) öznel derecelendirmeleri görülmüştür. PFGTA' nın zorluk düzeyi varyansının (4.97±2.06), PGTA (1.48±0.49) ve FGTA' ya (3.52±1.41) göre yüksek olduğu görülmektedir. Zorluk düzeyinde daha geniş bir aralıktaki çeşitlilik deneğin yaşadığı şaşkınlık durumunu arttırarak daha motive bir rehabilitasyon süreci sağlayabilmektedir. Buna bağlı olarak PFGTA' daki Meantemp değeri (1.33±1.5), PGTA (2.39±1.78) ve FGTA' ya (2.03±1.58) oranla daha düşük olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The decision of proper difficulty level for patients in robot-assisted rehabilitation while keeping them engaged is still an open challenge. We develop an adaptive robot-assisted rehabilitation therapy to challenge the subjects by changing the difficulty level of the rehabilitation task considering their performance (score) (Performance Feedback Based Adjustment (PFBA)), their emotions through physiological signals (skin conductance) (Physiological Feedback Based Adjustment (PHFBA)), and both performance and emotions at the same time (Performance and Physiological Feedback Based Adjustment (PPFBA)). The concept is evaluated in 20 healthy subjects performing the tasks with an upper-extremity exoskeleton RehabRoby. The system adapts difficulty levels of the tasks by maintaining the subject's performance, and skin conductance at a moderate level to balance the engagement, and challenge for each subject. The mean difficulty level distribution showed that PHFBA on the average suggests slightly easier difficulty levels (2.62±0.43, mean±std) to the subjects than PFBA (5.93±0.88, mean±std) and PPFBA (3.99±0.38, mean±std). Easier difficulty level adjustment resulted in less engaged subjects and correspondingly lower subjects' skin conductance response (SCR) (9.35±8.9, mean±std) and heart rate (HR) (89.27±9.35, mean±std) values in PHFBA compared to PFBA and PPFBA. Additionally, easier difficulty level adjustment resulted in lower valence value (5.7±0.95, mean±std), arousal (5.45±1.6, mean±std) and dominance (5.9±1.5, mean±std) subjective ratings in PHFBA compared to PFBA and PPFBA. It was also noted that the difficulty variance of PPFBA (4.97±2.06, mean±std) was higher than PFBA (1.48±0.49, mean±std) and PHFBA (3.52±1.41, mean±std) which meant that PPFBA offered wider levels to each subject. A wider variety of difficulty level suggestions might increase the amazement experienced by the subject, and the subject might become more engaged in the rehabilitation task, and consequently, Meantemp value in PPFBA (1.33±1.5, mean±std) was lower than the PFBA (2.39±1.78, mean±std) and PHFBA (2.03±1.58, mean±std).