Avrupa Birliği'nin sosyal politika ve istihdam alanlarındaki düzenlemelerine Türkiye'nin uyumu: Yapısal bir değerlendirme
Turkey?s adjustment to the regulations of european union on social policy and employment: A structural evaluation
  1. Tez No: 241098
  2. Yazar: TURGAY SAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN GENÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Helsinki Zirvesinde (1999) Avrupa Birliğine adaylık statüsünün verilmesi ile birlikte Türkiye Anayasal değişimi de içeren bir reform sürecine girmiş ve 3 Ekim 2005 tarihinde tam üyelik müzakereleri başlamıştır. Üyelik müzakereleri çeşitli konularda 35 başlıktan oluşmaktadır ve 19. sıradaki başlık Sosyal Politika ve İstihdam alanını kapsamaktadır.Sosyal Politika ve İstihdam alanı genişleyen Birliğin, son zamanlardaki olumsuz ekonomik gelişmeler ve liberal politikaların ağırlık kazanması neticesinde karar almada zorlandığı konuların başında gelmektedir. Mücadeleler sonucu kazanılan sosyal haklar, dünyanın en rekabetçi ve dinamik, bilgiye dayalı ekonomisi haline gelmek, tam istihdama ulaşmak, sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi ve sosyal bütünleşmeyi sağlamak hedefini benimseyen Avrupa Birliği'ni zorlamaktadır. Bu hedefi gerçekleştiremeyen Birlik büyüme ve istihdama odaklanmıştır. Birliğin kurumsal yapısı karar alma mekanizmasının yenilenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu bağlamda Anayasa girişimi başarısızlığa uğramış ve alternatif olarak Lizbon Anlaşması gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.Sosyal hakların gelişimi konusunda Avrupa'ya göre çok daha kısa bir geçmişi bulunan Türkiye ise bir yandan uyum amacıyla sosyal hakları geliştirmeye çalışırken bir yandan içsel ve dışsal ekonomik faktörlerin etkisi altında bir ikilemde kalmaktadır. Birliğin son zamanlarda bazı üyelerinden gelen olumsuz açıklamalar Türkiye'yi atılması gereken adımlar konusunda isteksiz hale getirmektedir.Bu çalışmada da uyum süreci çerçevesinde öncelikle Birliğin Sosyal Politika ve İstihdam alanındaki durumu ve daha sonra Türkiye'nin bu alanlardaki uyumu tarihsel süreç içinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Having been given the status of member of European Union in Helsinki Summit(1999), Turkey has entered into the reformal process including Constitutional change and initiated the negotiations of full membership on 3rd of October, 2005. The topics of membership constitute 35 titles and 19th title includes the fields of Social Policy and Employment.The Union having widened fileds of Social Policy and Employment has difficulty in decision making after the recent economic developments and liberal policies have gained importance. The social rights, which were gained in consequence of struggles put the European Union, which aims to form the most competitive, dynamic and informative economy around the world, to reach the full employment, provide an sustainable and economic growth and social integration in a difficult situation. Not having been able to this aim, the Union focuses on growth and employment. Institutional structure of the Union necessitates the innovation of decision making mechanism. In this context, the entreprise of making a constitution has failed and alternatively Lisbon Agreement has been trying to be contracted.Turkey, which has a shorter history than Europe about the development of social rights, has a dilemma under the effect of internal and external economic factors while trying to develop social rights with the aim of adjustment. The recent negative statements of some members of the Union are making Turkey reluctant of the necessary steps.In this study and in the frame of adjustment process, Union?s condition in the fields of Social Policy and Employment and Turkey?s adjustment to these fields are considered on a preferential basis.