Bazı aromatik bileşiklerin spektroskopik özelliklerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of the spectroscopic properties of some aromatic compounds
  1. Tez No: 561475
  2. Yazar: ZÜHRE ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAÇ, PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, aromatik bileşikler sınıfında bulunan Etil 6-Kloronikotinat, Metil 4-Bromo-2-Kloronikotinat, Metil-5-Bromo-2-Kloronikotinat (E6KN, M4B2KN, M5B2KN) moleküllerinin spektroskopik özellikleri deneysel ve teorik olarak ilk kez incelendi. Moleküllerin kararlı olduğu yapılar belirlendikten sonra molekül yapıları, titreşim frekansları, elektronik özellikleri, termodinamik özellikleri teorik olarak hesaplandı. Bu moleküllerin tüm teorik hesaplamaları DFT/B3LYP metodu ve 6-311++G(d,p) temel seti kullanılarak yapıldı. Teorik sonuçlarla deneysel sonuçların birlikte değerlendirilebilmesi için bileşiklerin Fourier Transform Infrared (FT-IR), Fourier Transform Raman (FT-Raman), Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ve Ultraviyole (UV) spektrumları kaydedildi. Moleküllerin temel titreşim modlarının işaretlemeleri Potansiyel Enerji Dağılımı (PED) sonuçlarına göre yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda teorik ve deneysel verilerin uyum içerisinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, spectroscopic properties of Ethyl 6-Chloronicotinate, Methyl 4-Bromo-2-Chloronicotinate, Methyl-5-Bromo-2-Chloronicotinate (E6ClN, M4B2ClN, M5B2ClN) molecules, which are located in the aromatic compound classes, were studied experimentally and theoretically for the first time. After determining the most stable structures of the molecules, molecular structures, vibration frequencies, electronic properties, thermodynamic properties were calculated theoretically. All theoretical calculations of these molecules were performed by using DFT / B3LYP method and 6-311 ++ G (d, p) basis set. In order to evaluate experimental results with the theoretical results, Fourier Transform Infrared (FTIR), Fourier Transform Raman (FT-Raman), Nuclear Magnetic Resonance (NMR), and Ultraviolet (UV) spectra of the compounds were recorded. Assigments of the fundamental vibrational modes of the molecules were made according to the potential energy distribution (PED). As a result of these studies the theoretical and experimental data were found to be in a good aggrement.