Traktör emniyet çerçevesi üretimindekullanılan yapısal sac malzemelerinşekillendirilmesinin sonlu elemanlar yöntemiile analizi
Analysis of the formation of structural sheetmaterials used in tractor safety frameworkproduction with the finite element method
- Tez No: 561487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Endüstrinin farklı alanlarında ihtiyaçları karşılamak amacı ile ürünler tasarlanmakta ve imal edilmektedir. Şekillendirilmiş sac metal levhaların kullanımı alanları artan ihtiyaçlar karşısında giderek gelişmektedir. Otomotiv, uçak ve savunma sanayi gibi yüksek teknoloji kullanan endüstrilerden, basit form verilmiş parçaları kullanan endüstrilere kadar farklı teknolojik seviyedeki uygulamalarda yer almaktadır. Bükme ile şekil verme operasyonu en sık kullanılan ve en temel sac metal şekillendirme yöntemlerinden birisidir. Bükme operasyonu; parça geometrisi, üretim adedi, malzeme özelliği gibi temel seçimlere göre değişiklik göstermektedir. Ürünler ortaya çıkarılırken daha önce kazanılmış tecrübeler ve bazı sınırlamalar göz önüne alınarak tasarım ve imalat yapılmaktadır. Tasarım ve imalat sınırlandırmaları göz önünde bulundurularak yapılan tasarımların imal edilmesi sırasında, öngörülemeyen başka problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu problemlerin önceden görülüp önlem alınması için mühendislik çalışmaları ve yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. İmalatın deneme yanılma yöntemiyle yapılması zaman ve maddi kayıplar oluşturabilmektedir. Bilgisayarların tasarım, üretim ve mühendislikte kullanılması ile; hataların erkenden fark edilmesi, problemin çözümünde kolaylık sağlaması ve en önemlisi zaman ve maliyet kayıplarının önüne geçilmesinde etkilidir. Analizde kullandığımız Autoform yazılımı sac metal parçaların plastik deformasyon ile şekil verme işleminde, sonuçların önceden tahmin edilmesi ve gerekli değişikliklerin yapılmasında aktif olarak kullanılmaktadır. Yapılan çalışmada; Farklı malzeme özelliğindeki parçalar için Autoform program kullanılarak derin çekme operasyonu sonuçları incelenmiştir. Aynı şartlar altında DC03 malzeme ve DC05 malzeme yapısında olan sac parçanın derin çekme sonuçları analiz edilmiştir. Bu analiz sonuçlarına göre belirlenen geometri için DC05 malzemenin DC03 malzemeden daha başarılı sonuçlar verdiği ve kullanılabilirliğinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Products are designed and manufactured to meet the needs of different areas of the industry. The use of formed sheet metal is increasingly evolving in response to increasing demand. It is involved in various technological applications ranging from high-tech industries such as automotive, aircraft and defense industries to industries using simple form components. Bending is one of the most commonly used and most basic sheet metal forming methods. Bending has a different operation method according part geometry, production quantity, material properties. Design and manufacturing were done by taking into consideration the previous experiences and some limitations for the production. Designs of manufacturing and manufacturing constraints are taken into consideration, while other unforeseen problems can arise. Engineering studies and approaches are needed to anticipate these problems. The trial and error method of the manufacturing process can cause time and financial losses. Using computers in design, production and engineering; it is effective in detecting errors early, facilitating the solution of the problem and, most importantly, avoiding time and cost losses. The Autoform software used in the analysis is actively used to predict the results and make the necessary changes in the shaping of sheet metal parts by plastic deformation. In the study; The results of deep drawing operation analysis made by Autoform program for different materials. Under the same conditions, DC03 material and DC05 material deep drawing results have been analyzed. According to the results of this analysis, it was determined that DC05 material yielded more successful results than DC03 material and its usability was higher.