Üniversite binalarında enerji tasarruf potansiyelinin araştırılması: Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü örneği
Investigation of energy saving potential at university buildings: Balikesir University Cagis Campus sample
  1. Tez No: 561507
  2. Yazar: MERVE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Üniversite kampüsleri bina sektörü içinde, alışveriş merkezleri, ofis binaları ve oteller ile birlikte başlıca enerji kullanıcıları arasında yer almaktadır. Bu nedenle, önemli sayıda bina ve öğrenciye sahip üniversite kampüsleri enerji tüketimi ve karbon salınımını azaltma stratejilerini incelemek için ideal yerlerdir. Ülkemizde üniversite ve kayıtlı öğrenci sayılarındaki artışa bakıldığında üniversite kampüslerinde enerji planlamasının önemli olduğu ve ilerleyen yıllarda daha da önemli hale geleceği söylenebilir. Bu çalışma, Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü'nden seçilen binaların mevcut enerji tüketim değerlerini inceleyerek ısıtma ve soğutma amaçlı enerji tüketimini azaltmaya yönelik stratejiler belirleyip enerji tasarruf potansiyellerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda, F.E.F, M.M.F, Rektörlük ve B.E.S.Y.O binası, enerji tasarruf potansiyellerini araştırmak için seçilmiştir. Seçilen binalar DesignBuilder simülasyon programı kullanılarak modellenmiş ve gerçek enerji tüketim verileri kullanılarak kalibre edilmiştir. Daha sonra seçilen binalara uygulanacak bireysel enerji tasarruf stratejileri belirlenmiştir. Bunlar; dış duvar ve çatı yalıtımı, pencerelerin değiştirilmesi, gölgelendirme elemanlarının eklenmesi, fan coil fanlarının daha verimli fanlarla değiştirilmesi ve led ampul kullanımıdır. Bireysel enerji tasarruf önerilerinin seçilen binalara uygulanması sonucunda, ısıtma için en yüksek tasarruf potansiyeline sahip bina Rektörlük'dür. Soğutma için en yüksek tasarruf potansiyeline sahip bina ise F.E.F'dir. Bireysel önerilerin enerji tüketimine olan etkileri incelendikten sonra bu önerilerin 2 farklı şekilde bir araya getirilmesi ile oluşan kombinasyon 1 ve 2'nin etkileri incelenmiştir. Kombinasyon 1 ve 2'nin uygulanması sonucunda ısıtma, soğutma ve toplam enerji bakımından tasarruf potansiyellerine bakıldığında F.E.F en yüksek, B.E.S.Y.O ise en düşük tasarruf potansiyeline sahip binalar olmuştur. Tüm bu iyileştirme önerilerinin uygulanması sonucunda meydana gelen enerji tasarruf potansiyelleri değerlendirildiğinde, Balıkesir Üniversitesi binalarında önemli bir enerji tasarruf potansiyelinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
University campuses are among the main energy users together with shopping malls, office buildings and hotels in the building sector. Therefore, university campuses with a considerable amount of buildings and students are ideal places to examine the strategies about decreasing energy consumption and carbon emission. When the increase in the numbers of universities and registered students is examined, it can be said that energy planning in university campuses is important and it will become much more important in the following years. The purpose of this thesis is to analyse energy saving potentials based on the strategies decreasing the heating and cooling energy consumption and to examine current energy consumption ratios of selected buildings from Çağış Campus, Balıkesir University. Accordingly, F.E.F, M.M.F, Rectorship and B.E.S.Y.O buildings were selected to investigate energy saving potentials. These buildings were modelled with DesignBuilder simulation program and calibrated by using real energy consumption values. Then, individual energy saving strategies to be implemented in the selected buildings were determined. These are exterior wall and roof insulation, changing of windows, adding of solar shading, changing fan coil fans with more efficient fans and using led bulbs. As a result of these individual energy saving measures, it is found that the building having the highest energy saving potential for heating is the rectorship. The building having the highest energy saving potential for cooling is F.E.F building. After the impacts of individual strategies on energy consumption were examined, the impacts of the combination 1 and 2 that consisted of combination of individual strategies in two different ways were examined. As a result of the implementation of combination 1 and 2, F.E.F building has the highest energy saving potentials and B.E.S.Y.O building has the least energy saving potentials in terms of heating, cooling and total energy. When all energy saving potentials are examined, it has been determined that there is an important energy saving potential in the buildings of Balıkesir University.