Spor aktiviteleri için fonksiyonel kompresyon ürünlerinin geliştirilmesi
Design of functional compression garments for sport activities
  1. Tez No: 561529
  2. Yazar: BURAK SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA OĞLAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Sportif faaliyetler, günlük hayat içerisine yerleşmiş ve temel yaşam stilimizin bir parçası olan ritüellere dönüşmüş durumdadır. Amatör veya profesyonel olmasından bağımsız olarak sporun oluşturduğu rekabet ortamı nedeniyle sergilenen performansı maksimize etmek ve oluşan sağlık risklerini minimize etmek spor biliminin temel araştırma alanları haline gelmiştir. Fiziksel, fizyolojik ya da psikolojik en küçük gelişim kitleler tarafından ilgi ile takip edilmektedir. Bu alanlarda potansiyeli bulunan kompresyon ürünleri de bu ilgi sarmalına dahil olmuştur. Medikal alanda sergiledikleri yetenekler ile spor çevrelerinin dikkatini çekmiş, birçok açıdan etkileri test edilmiştir ve devam etmektedir. Çalışma kapsamında farklı görevleri yerine getirebilecek iki farklı ürün geliştirilmiştir. Hedef bölge olarak, spor anında en yoğun aktiviteye sahip ve kompresyon ürünleri alanında en sık çalışılan bölgelerden birisi olan bilek-diz altı seçilmiş ve ısıtma ve soğutma fonksiyonu olarak iki temel amaç doğrultusunda tozluk tarzı yapılar oluşturulmuştur. Kompresyon ürünlerine özgü azalan basınç etkisinin oluşturulması ve konfor özellikleri açısından uygun ürün grupları için farklı üretim parametreleri değerlendirilmiştir. Uygun basınç profili ve oluşturacağı etki doğrultusunda ürünler şekillendirilmiştir. Soğutma fonksiyonu için kompresyon ürünleri ile bütünleşik çalışabilen, taşınabilir boyutlarda ve kontinü soğutma işlemi yapabilen termoelektrik sıvı soğutma sistemi oluşturulmuştur. Sisteme ait performans özellikleri detaylı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sport activities are an indispensable element of daily life and are transformed into rituals that are part of our basic lifestyle. Due to the competitive environment created by the sport, maximizing the performance and minimizing the health risks has become the main research areas of sport science regardless of being amateur or professional. Physical, physiological or psychological developments in sports have been followed with great interest in recent years. Compression products with potential for sporting success are also involved in this development process. The abilities of the compression products in the medical field have attracted the attention of sports community, their effects have been tested in many respects and researches are continuing. In this study, two different products have been developed which can perform various tasks. Wrist-knee was chosen as the target area and legging-style structures were created for the two main purposes as a function of heating and cooling. Different production parameters have been evaluated for suitable product groups in terms of creating pressure gradient and comfort characteristics. Thermoelectric liquid cooling system which can be integrated with compression products for cooling function has been created and analyzed in details.