Örme kumaşlarda ilmeklenme sorunu ve çözüm yollarının araştırılması
Snagging problem in knitted fabrics and investigation of solutions
- Tez No: 561536
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Engineering Sciences, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, kumaşların üretim aşamasında oluşmayan ancak kullanım esnasında çeşitli nedenlerle meydana gelen, düzeltilmesi ve/veya giderilmesi mümkün olmayan ve ürün kalitesini doğrudan etkileyen faktörlerden biri olan ilmeklenme problemi ele alınmış ve bu sorunun oluşumunu etkileyen parametreler incelenmiştir. Bu amaçla farklı tipte lifler, farklı numara ve büküm değerlerinde iplikler kullanılarak, makine ayarları ve örgü yapıları değiştirilerek örme kumaşlar üretilmiştir. Tüm kumaşlara testler öncesinde piyasada kullanılmakta olan standart terbiye işlemleri uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan lif ve ipliklerin karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Kumaşların başta ilmeklenme dirençleri olmak üzere sıklık ve gramaj değerleri tespit edilmiş; ayrıca boncuklanma ve aşınma dayanımı, patlama mukavemeti ve iplik sürtünme katsayısı özellikleri incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında en yüksek ilmeklenme direnci gösteren elyaf/iplik/kumaş özellikleri ile üretim parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Snagging is one of the main factors that cannot be prevented and/or eliminated causing a direct effect on the product quality. In this thesis, the snagging issues are not formed during the fabric construction however it's formed due to the mistreatment of the product as discussed. Also, the parameters affecting the snagging problem were examined. For this purpose, different types of yarns with different count and twist values from different materials were used and fabrics were knitted by changing machine settings and knitting structures. Before tests, standard finishing processes were applied to all fabrics. Characterization studies were done for used fibers and yarns in the study. Besides the snagging resistance of the fabrics, stitch density, fabric weights, pilling and abrasion resistance, burst strength and yarn friction coefficient of fabrics were examined. Finally, the production parameters were determined the fiber/yarn/fabric properties having the highest snagging resistance.