Küresel sistemde çok kutupluluk ve Şangay İşbirliği Örgütü
Multi-polarity in the global system and Shanghai Cooperation Organization
- Tez No: 561587
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Soğuk Savaş sonrası dönemde küresel sistemde çok kutupluluk tartışmaları bağlamında Şangay İşbirliği Örgütü'nü incelemektedir. Soğuk Savaş döneminde Doğu Bloku ve SSCB'nin çöküşünün ardından, ABD'nin tek süper güç olarak kaldığı yeni dünya düzeni ve küresel sistem formları anlatılarak çok kutupluluk sisteminden bahsedilecektir. Bu teorik çerçevede Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) örnek bir kurum olarak ele alınacaktır. Bu çalışma kapsamında, Rusya ve Çin'in değişen dünya şartlarına uyumu, ŞİÖ'nün kurulması sırasındaki ilişkilerinin içeriği ve örgüte üyelik kriterleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Şangay İşbirliği Örgütü, Orta Asya bölgesinde zengin doğal kaynaklara sahip olan güçlü devletlerin oluşturduğu bir birliktir. Bu bakımdan örgüt önemli bir jeopolitik ve stratejik bütünlüğü temsil etmektedir. Çalışmada son olarak, Türkiye'nin ŞİÖ'ye tam üye olma ihtimali değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Shanghai Cooperation Organization in the context of multi-polarity debates in the global system in the post-Cold War period. Following the collapse of the Eastern Bloc and the USSR in the Cold War, the new world order and the global system forms, in which the US remains the only super power, will be described and the multi-polarity system will be discussed. In this theoretical framework, the Shanghai Cooperation Organization (SCO) will be taken as an exemplary institution. Within the scope of this study, it was tried to evaluate the adaptation of Russia and China to the changing world system conditions, the content of their bilateral relations in the establishment of the SCO and the criteria of membership to this organization. The Shanghai Cooperation Organization is a union of strong states with rich natural resources in the Central Asian region. In this respect, the organization represents an important geopolitical and strategic entity. Finally, the study will evaluate the possibility for Turkey to become a full member of the SCO.