Etlik piliçlerde L-glutamin'in In Ovo veya yem ile verilmesinin sindirim sistemi, kas gelişimi, et kalitesi ve performans üzerine etkileri
Effects of In Ovo or early post-hatch feeding of L-glutamine on digestive system, muscle development, meat quality and performance in broiler chicks
  1. Tez No: 561590
  2. Yazar: ŞEYMA KARAMIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN KOP BOZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, yumurta içi (in ovo ) L-glutamin yemlemesinin kuluçka sonuçları, civciv kalitesi ve embriyonik gelişimi üzerine etkisini veya in ovo L-glutamin yemlemesi ve yeni çıkmış civcivlerin L-glutamin ilaveli yem ile yemlenmesinin etlik piliçlerde sindirim sistemi ve kas gelişimi, büyüme performansı ve et kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Bu amaçla,1000 adet et tipi damızlık yumurta ve bunlardan elde edilenetlik piliç civcivleri (Ross 308) kullanılmıştır. Yumurtalar, 6 tekerrürlü (tekerrür başına 46,7±g ağılıkta 40 yumurta) 4 muamele grubuna tesadüfî olarak dağıtılmış ve ön gelişim tablalarına yerleştirilmiştir. Muamele grupları, herhangi bir solusyon enjekte edilmeyen (negatif kontrol, NK) ve standart kuluçka prosedürüne tabi tutulan (SK), in ovo %0.9'luk tuz solusyonu enjekte edilen (pozitif kontrol, PK), in ovo %1'lik L-glutamin solusyonu enjekte edilen (Q) yumurtalardan oluşturulmuştur. İn ovo enjeksiyon 19 mm ve 27-ga'lık iğne kullanılarak amniyon sıvısına uygulanmıştır. Çıkıştan sonra SK grubundan elde edilen civcivler bir hafta süre ile %1 L-glutamin ile edilen karma ile beslenirken(SK çıkış sonrası YQ olarak adlandırılmıştır), diğer gruplara standart karma yem ile beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of in-ovo L-glutamine feeding on hatching results, chick quality and embryonic development, or in ovo L-glutamine feeding and feeding of newly hatched chickens with L-glutamine supplemented feed, digestive system and muscle development in broiler chickens. growth performance and meat quality. For this purpose, 1000 broiler chickens and broiler chicks (Ross 308) were used. The eggs were randomly distributed into 4 treatment groups with 6 replicates (40 eggs at 46.7 ±… g weight per repetition) and placed in the pre-growth plates. Treatment groups were injected with 0.9% saline solution in ovo (positive control, PK), without injecting any solution (negative control, NK) and subjected to standard incubation procedure (SK), 1% L-glutamine in ovo. solution was formed from injected (Q) eggs. In ovoinjection was applied to the amniotic fluid using a 19 mm and 27-ga needle. After the hatching, the chicks obtained from the SK group were fed with a mixture of 1% L-glutamine (called YQ after SK emergence) for one week, while the other groups were fed with standard mixed feed.