Evde bakım alan hastaların bakım vericilerinin yaşam kaliteleri ve konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the quality of life and comfort levels of caregivers of home-care patients
- Tez No: 561656
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Evde Bakım Alan Hastaların Bakım Vericilerinin Yaşam Kaliteleri ve Konfor Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma evde bakım alan hastaların bakım vericilerinin yaşam kaliteleri ve konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi hedefiyle yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ilişkisel tanımlayıcı tiptedir. Araştırmanın evrenini Siirt İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'ne kayıtlı olan hastalara bakım veren 501 bakım verici oluşturmuştur. Örneklemi ise güç analizi ile %95 güven aralığında 0.05 yanılgı düzeyinde 0.98 evreni temsil gücüyle 341 bakım verici oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Hastalar İçin Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Bakım Veren Bireyler İçin Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Genel Konfor Ölçeği (GKÖ)”ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (YKÖ)”kullanılmıştır. Veriler Ağustos 2018-Ekim 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 23.0 istatistik programı üzerinde, frekans ve yüzde dağılımı, aritmetik ortalama, Bağımsız gruplarda t testi, Kruskal-Wallis Korelasyon analizi ve Cronbach's alpha kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmada bakım vericilerin %73.3'ü kadın ve %78.9'u evli oldukları, %28.7'si hastaların gelinleri oldukları, %81.5'inin herhangi bir işte çalışmadıkları, %26.7'sinin okuryazar olmadığı, %28.2'sinin ilkokul mezunu olduğu, %89.7'sinin daha çok fiziksel destek verdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Examination of the Relationship Between the Quality of Life and Comfort Levels of Caregivers of Home-Care Patients Aim: The aim of this study was to an examination of the relationship between the quality of life and Comfort levels of caregivers of home-care patiensts. Material and Method: The research is a descriptive type of study. The universe of the study consisted of 501 caregivers who care for the patients registered to the Department of Home Health in Siirt Provincial Health Directorate. With the power analysis, the sample consisted of 341 caregivers representing a universe of 0.98 at a level of 0.05 confusion with a 95% confidence interval.“Patient Information Form”,“Caregiver Information Form”,“General Comfort Questionaire (GCQ) and SF-36 Quality of Life Scale (QLS)”were used for data collection. The datas was collected between August 2018 and October 2018. The data obtained from this study was evaluated using the SPSS 23.0 statistical software at computer. Frequency and percentage distribution, the arithmetic mean, independent samples t test, Kruskal-Wallis, Correlation analysis and Cronbach's alpha coefficient was used for evaluation of the data. Result: This study was determined that 73.3% of the caregivers were women and 78.9% were married, 28.7% were brides, 81.5% did not work in any job, 26.7% were illiterate, 28.2% were primary school graduates, 89.7% provide more physical support.