3-6 yaş çocuğa sahip annelerin duygusal zeka düzeyleri ve besleme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence levels and feeding styles of mothers with 3-6 year old children
  1. Tez No: 561658
  2. Yazar: BÜŞRA DOLKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
3-6 Yaş Çocuğa Sahip Annelerin Duygusal Zekâ Düzeyleri Ve Besleme Stilleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışma 3-6 yaş çocuğa sahip annelerin duygusal zekâ düzeyleri ve çocuklarını besleme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma; Erzurum'da Hilalkent Aile Sağlığı Merkezi'nde Ekim 2018/ Haziran 2019 tarihleri arasında başvuran gönüllü ve araştırma kriterlerine uyan 413 anne ile yürütülmüştür. Veriler; kişisel bilgi formu, Duygusal Zekâ Ölçeği ve Ebeveyn Besleme Tarzı Anketi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, yüzdelik dağılımlar, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon, bağımsız gruplarda t- testi, LSD analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Duygusal zekâ ölçeği genelinin, yardımcı beslenme ile %38 düzeyinde (r=0.380), yemeye teşvik edici/cesaretlendirici besleme alt boyutu ile %11 düzeyinde (r=0.115), sıkı kontrollü beslenme ile %18 düzeyinde (r=0.182) anlamlı ve pozitif yönde çok zayıf ilişkisinin olduğu, toleranslı besleme ile %10 düzeyinde (r=-0.106) negatif yönde çok zayıf anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between Emotional Intelligence Levels and Feeding Styles of Mothers with 3-6 year old Children Aim: This study was carried out to investigate the relationship between emotional intelligence levels and feeding styles of mothers with 3-6-year-old children. Material and Method: The study was carried out with 413 mothers who were admitted to Hilalkent family health center in Erzurum between October 2018/June 2019, who volunteered to participate in the study and met the research criteria. The data were collected using the personal information form, Emotional Intelligence Scale and Parental Feeding Style Questionnaire. Mean, percentage distributions, one-way analysis of variance, Pearson correlation, independent t-test, and LSD analysis were used in the evaluation of the data. Results: It was determined that there was a significant and positive weak relationship between mothers' emotional intelligence levels and the sub-dimensions of auxiliary feeding at a level of 38% (r=0.380), prompting/encouragement to eat at a level of 11% (r=0.115) and strictly controlled feeding at a level of 18% (r=0.182) and a significant and negative weak relationship between the sub-dimension of tolerant feeding at a level of 10% (r=-0.106) of the overall Emotional Intelligence Scale.