Yabancı otların biyolojik mücadelesinde Curculionoidea (Insecta: Coleoptera) türleri
Curculionoidea (Insecta: Coleoptera) species in the biological control of weeds
- Tez No: 561678
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, tarımın başladığı günden bu güne kadar büyük problem olan ve kültür bitkileri ile su, ışık ve besin maddesi yönünden rekabet ederek kalite ve kantite kayıplarına sebep olan yabancı otların biyolojik mücadelesinde kullanılabilecek Curculionoidea üstfamilyasına ait türler ile ilgili bilgiler tartışılmıştır. Yerli ve yabancı kaynaklardan yapılan taramalar sonucunda biyolojik mücadele etmeni olarak dünyanın birçok ülkesinde yabancı otların biyolojik mücadelesinde kullanılan Curculionoidea üstfamilyasına ait 95 tür ile ilgili bilgiler verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, biocontrol factors of Curculionoidea superfamily members, which can be used in the biological control of weeds that cause high quality and quantitative losses by competing in terms of water, light and nutrients are investigated. As a result of research conducted from domestic and international sources, information about 95 species belonging of Curculionoidea superfamily which are used in biological control of weeds in many countries of the world as a biological struggle were compiled.