Dedeağaç Etnoğrafya Müzesi
Dedeagac Ethnography Museum
  1. Tez No: 561705
  2. Yazar: MERVE KIZANLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mevcut çalışmada, Yunanistan'ın Dedeağaç şehrinde yer alan Trakya Etnoloji Müzesi hakkında daha önce yapılmamış kapsamlı bir araştırma ve inceleme amaçlanmıştır. Trakya geleneğini ve içerdiği bilgiyi modern toplumun kaygılarıyla ilişkilendirerek, yeni yaklaşımlarla çeşitli eğitici aktiviteler gerçekleştiren bu müze, Trakya geleneğini yeniden değerlendirerek bu gelenek ve bilinci bugünün insanına ve gelecek nesillere aktarmada bir araç olmuştur. Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde, Trakya ve Yunanistan Trakya'sı için büyük bir önem teşkil eden bu müzenin kurucusu sayın Angeliki Giannakidou'nun hayatı ve misyonu incelenmiş ve bu doğrultuda yaşadığı ev ve müzede röportajlar yapılmıştır. Giannakidou'nun müze kurma yolunda yaşadıkları ve bununla birlikte gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler detaylı bir şekilde kaleme alınmıştır. Ayrıca müzenin envanteri incelenip bir katalog oluşturulmuştur. Bu katalogda müzede sergilenen eserlerin durumları ve dönemleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study deals with a comprehensive research and review of the Ethnology Museum Of The Thrace in Dedeagac, Greece, in which a similar has not been conducted before. This museum that links to the traditios of Thrace to the modern society and in which carries out various educational activities with new approaches. It has been a tool for transferring this tradition and consciousness to the present and future generations by re-evaluating the tradition of Thrace. As for the result of the studies carried out here, the life and mission of the founder of this museum, Mrs. Angeliki Giannakidou, who constitutes a great importance for all the Thrace and the Thrace of Greece, was examined. And then, the interviews were conducted in the house and museum where he lived. Mrs. Giannakidou's activities on the way to establish a museum, and together with it, have been written in detail. In addition, the inventory of the museum was examined and a catalog was created. This catalog gives information about the status and periods of the works exhibited in the museum.