Kentler diplomasisi içinde kardeş şehir uygulamaları: Edirne-Dedeağaç üzerine yönetsel bir inceleme
Sister city implementations on cities diplomacy: An administrative study on Edirne-Dedeagac
  1. Tez No: 740455
  2. Yazar: ENİS ASLANTATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kardeş şehir uygulaması, yerel birimlerin (yönetimlerin), uluslararası faaliyetlere katılması, uluslararası ortaklıklardan faydalanması ve kendi menfaatlerini uluslararası alanda görünür kılması adına atılan bir adımdır. Bu bağlamda, Kardeş şehir ilişkisinin muhatabı olan şehirler; ticari, ekonomik, kültürel, idari ve teknolojik alanlarda birlikte hareket etme ve karşılıklı menfaat elde etme imkânına kardeş şehir işbirliği vasıtasıyla sahip olur. Kardeş şehir kavramının ortaya çıkmasındaki temel amaç, farklı toplumlar arasında dostluk kurmak ve dostluğu birer kültür kazanımı haline getirmektir. Kardeş şehir uygulamaları (projeleri), yerel hizmetlerin standartlarının artırılması, demokratik yapıların güçlendirilmesi, barış, huzur ve güven ortamının iyileştirilmesi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda işbirliğinin kurulması ve karşılıklı faydalanmalarının gerçekleştirilmesidir. Kardeş şehir uygulaması, tarihi süreç içerisinde yalın anlamda uygulanmaya başlayıp daha sonra gelişen ve genişleyen anlamı ile birlikte günümüzdeki modern anlamına kavuşmuştur. Kardeş şehir uygulaması zaman içerisinde hem etki alanı hem de kapsamı giderek artmış ve 20. Yüzyılın sonlarına doğru gerçek anlamda uygulanmaya başlanmış ve birçok alanda yerel birimler arasında işbirlikleri ve ortak faaliyetler yapılmıştır. Küreselleşme ve yerelleşme faktörlerinin etkisiyle yerel yönetimlerin uluslararası ilişkilerinin olması ve dünya genelindeki yenilikleri takip edip kendisini modern şartlara uyarlaması adına yerel hizmetlerinde dış idari ilişkilerinin olmasını zaruri kılmıştır. Küreselleşme ve yerelleşme neticesinde yerel yönetimler farklı ve yeni yönetim anlayışlarını benimsemiş, hizmet standartlarını ve çeşitliliğini artırmıştır. Böylelikle yerel yönetimler kamu hizmetinin görülmesi bakımından güçlü ve etkin bir konuma gelmiştir. Edirne ve Dedeağaç şehirlerinin uluslararası alana yönelik geliştirdikleri dış idari ilişkilerinde üniter devletin (Türkiye ve Yunanistan) dış idari ilişkileri ile olan ilişkisi de önem arz etmektedir. Dış idari ilişkiler bakımından yerel yönetim ile ulusal (merkezi) yönetim arasında adeta bir 'idari vesayet ilişkisi' bağı olduğundan, yerel yönetimin dış idari ilişkilerde gerçekleştirdiği faaliyetler, genellikle merkezi yönetimin onayı ile kabul edilmekte ve ulusal devletin iç hukuk sisteminde uygulama alanı bulabilmektedir. Kardeş şehir uygulaması için gerçekleştirilen idari işlem ve idari eylemler, idare hukuku kapsamına girmekte ve kardeş şehir uygulamasının yerel yönetimlere yüklediği hak ve yükümlülükler idare hukuku çerçevesinde denetime tabi tutulacak ve uyuşmazlıklara kesin bir şekilde çözümlenecektir. Belirtmek gerekir ki, idare hukuku açısından ülkesellik ilkesi gereğince sadece Türkiye sınırları içerisinde ve Türkiye İdare Mahkemelerinin görev alanına giren hususlarda idare hukuku hükümlerine tabi olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Sister city application is a step taken by local units (administrations) to participate in international activities, to benefit from international partnerships and to make their own interests visible internationally. In this context, the cities that are the interlocutors of the sister city relationship have the opportunity to act together in the commercial, economic, cultural, administrative and technological fields and to obtain mutual benefits through sister city cooperation. The main dec in the emergence of the concept of a sister city is to establish friendship between different societies and to make friendship a cultural acquisition. Sister city applications (projects), increasing standards of local services, the strengthening of democratic structures, peace and security, improving the environment, economic, social and cultural cooperation and the establishment of their mutual benefit realization. The sister city application started to be applied in a simple sense in the historical process and then gained its modern meaning along with its developing and expanding meaning in the present day. The sister city application has gradually increased both its domain and scope over time and has reached the 20th century. Towards the end of the century, it began to be implemented decisively, and cooperation and joint activities were carried out between local units in many areas. Due to the influence of globalization and localization factors, it has become necessary for local governments to have foreign policies in their local services in order to have international relations and to follow innovations around the world and adapt themselves to modern conditions. As a result of globalization and localization, local governments have adopted different and new management approaches and increased their service standards and diversity. In this way, local governments have taken a strong and effective position in terms of public service. The relationship between the foreign policies of the nation state (Turkey and Greece) and the foreign policies of the cities of Edirne and Alexandroupolis that they have developed for the international arena are also important. Since there is almost a 'dialectical' link between local government and national (central) government in terms of foreign dec, the activities carried out by local government in foreign policy are usually accepted with the approval of the central government and can find application in the domestic legal system of the national state. Administrative actions and administrative actions performed for the sister city application fall within the scope of administrative law, and the rights and obligations imposed by the sister city application on local governments will be audited within the framework of administrative law and disputes will be resolved definitively. It should be noted that, in accordance with the principle of property in terms of administrative law, only matters within the borders of Turkey and within the scope of the duties of the Administrative Courts of Turkey will be subject to the provisions of administrative law.