Kıyı kentleri ve ekolojik turizm ilişkisinde bütünleşik konaklama yaklaşımı: Dedeağaç ve Dadia örnekleri
Integrated accommodation approach in the relation of coastal cities and ecological tourism: Alexandroupoli and Dadia
  1. Tez No: 589250
  2. Yazar: GILDIS TACHIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KISA OVALI, DOÇ. DR. SERVER FUNDA ÖZTÜRK KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Dünya genelinde yaşanan turist yoğunluğu, kentlerin doğal taşıma kapasitesinin yanı sıra konaklama kapasitesinin de aşılmasına neden olmakta, sonuçta kıyı kentlerinde turizmi var eden özgün arz öğeleri değişime uğramaktadır. Yoğun konaklama yapılaşması nedeni ile çoğu zaman siluetler bozulmakta, sezonluk nüfus artışları alt ve üst yapıyı zorlamakta, atıklar vb. etmenler olumsuz değişimleri getirmektedir. Çevresel kayıpları azaltmak için ekolojik turizm, konaklama sorununa bir çözüm aracı olarak, kıyı ve sürdürülebilirliği arasında bağ kurabilir. Çünkü ekolojik turizm mimarisinin genel yaklaşımlarından biri kullanılmayan yapı stoklarının değerlendirilmesidir. Bu araştırmanın amacı; ekolojik turizmin amaç, ilke, strateji ve yapılaşma ölçütlerini kullanarak, kıyı kentinin fiziksel sınırları içindeki konaklama kapasite aşımının, kıyı kentinin doğal sınır bölgesinde yer alan yerleşimlerdeki kullanılmayan yapı stoklarının değerlendirilmesine yardımcı olacak Bütünleşik Konaklama Yaklaşımının (BKY) üretilmesidir. Çalışmada literatür desteği ile kavramlar arasında ilişki kurgulanarak, çalışmanın konaklama-kent, konaklama-yapı ve konaklama-kullanıcı değişkenleri belirlenmiş, bu değişkenler bir matris altında tümleştirilmiş, mekânsal analizler ve anket çalışmaları ile bütünleşik konaklama kararını üreten yaklaşımın kurgusu oluşturulmuştur. BKY matrisi, kıyı kentinin ve doğal sınır bölgesinde yer alan yerleşimlerin değişkenlere bağlı ölçütler yardımı ile bütünleşmesi kararının üretilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The density of tourists around the world causes the natural capacity of the cities to be exceeded as well as the accommodation capacity and consequently the original supply elements that create tourism in coastal cities are changing. Due to the intensive accommodation building, silhouettes are often deteriorated; seasonal population increases force the upper and lower structures, wastes and so on, variable bring negative changes. In order to reduce environmental losses, ecological tourism can link coastal and sustainability as a means of solution to the problem of accommodation. The general approach of ecological tourism architecture is the evaluation of unused building stocks. The purpose of this research; The aim of ecological tourism is to produce an Integrated Accommodation Approach (IAA) which will help to evaluate the overcapacity of accommodation within the physical boundaries of the coastal city and the unused building stocks in the settlements located in the natural border region of the coastal city by using the principles, strategies and construction criteria. In the study, the relationship between the concepts of literature support and the concept of the study, accommodation-city, accommodation-building and accommodation-user variables were identified, these variables are integrated under a matrix, spatial analysis and survey studies with integrated accommodation decision-making was created fiction. The matrix of the IAA provides the decision to integrate the coastal city and the settlements located in the natural border region with the help of the criteria based on variables.