Periferik arter ameliyatı olan hastaların öğrenme gereksinimleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of learning needs of patients with peripheral artery surgery and determination of affecting factors
- Tez No: 561736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN DURMAZ EDEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Araştırma periferik arter ameliyatı olan hastaların öğrenme gereksinimleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi için yapılmıştır. Yöntem: Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini bir üniversite ve iki eğitim araştırma hastanesinde periferik arter ameliyatı olan hastalar oluşturmuştur. Örneklem grubuna 150 kişi alınmıştır. Veriler sosyodemografik ve klinik özellikleri formu ve Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde t testi, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 64.02+9.74, %79.3'ü erkek, %82.7'si evli, %44'ü ilkokul mezunudur. Hastaların %80.7' sinin kronik hastalığı ve %65.3'ünün sigara kullanım öyküsü bulunmaktadır. Hastaların %78.7'i taburculuk eğitimi almamıştır. HÖGÖ toplam puan ortalamasının 194.17±27.66 olduğu, önemlilik düzeyinin 3.88 olduğu ve çok önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hastaların HÖGÖ alt boyutlarından en yüksek puan ortalaması ilaçlar (önemlilik düzeyi=4.30) en düşük ise duruma ilişkin duygulardan (önemlilik düzeyi=2.85) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the learning needs and factors affecting the patients with peripheral arterial surgery. Methods: This is a descriptive and cross-sectional study. The population of the study consisted of patients with peripheral artery surgery at 1 university and 2 educational research hospitals. 150 people were included in the sample group. Data were collected by using the sociodemographic and clinical features form and the Patient Learning Needs Scale. The t-test, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to evaluate the data obtained in the study. Results: The mean age of the patients was 64.02 + 9.74, 79.3% were male, 82.7% were married and 44% were primary school graduates. 80.7% of the patients had chronic disease and 65.3% had a history of smoking. 78.7% of the patients did not receive discharge training. It was concluded that the mean total score was 194.17 ± 27.66, the significance level was 3.88 and it was very important. The highest mean score was obtained from drugs (level of significance= 4.30) and the lowest level of emotion (level of significance= 2.85).