Beden eğitimi ve spor dersinde kullanılan farklı öğretim yöntemlerinin ortaokul öğrencilerinin bilişsel ve psikomotor erişileri üzerine etkisi ve beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının belirlenmesi
Effects of the different teaching methods used in the physical education and sport class on the cognitive and psychomotor accesses of the secondary school students and determination of the attitudes to the physical education and sport class
- Tez No: 436794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmamızın amacı, Ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinin belirlenen kazanımlara (öne takla, geriye takla ve elbaş dengesi) ulaşmada kullanılan farklı öğretim yöntemlerinin öğrencilerin bilişsel, ve psikomotor erişi düzeylerine etkileri ile beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Tutum Ölçeği, Bilişsel Alan Testi, Öne Takla Testi, Geriye Takla Testi, El-Baş Dengesi ve Toplam Psikomotor Beceri Puanlarının ön test ve son test ortalamalarının karşılaştırılmasında Paired Sample T test kullanılmıştır. Ön ve son test ortalamalarındaki değişimlerdeki grup etkisi, cinsiyet etkisi cinsiyet-grup etkisini incelemek için ise Repeated Measures Anova analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to determine the effects of the different teaching methods used to enable the secondary school 5th grade students to achieve the determined gains (forward roll, backward roll and hand-head balance) on the cognitive and psychomotor access levels of the students and their attitudes to the physical education and sport class. SPSS 22.0 program has been used for the analysis of the acquired data. The Paired Sample T test has been used for the comparison of the pretest and posttest averages of the Attitude Scale, Cognitive Domain Test, Forward Roll Test, Backward Roll Test, Hand-Head Balance and Total Psychomotor Skill Points. And the Repeated Measures Anova analysis has been used to examine the group effect, gender effect and gender-group effect with respect to the changes in the pretest and posttest averages.