Yeni kamu yönetimi anlayışının İçişleri Bakanlığı taşra teşkilatı yönetim kültürüne etkisi
The impact of the new public management approach on the management culture of the ministry of Interior Provincial organization
- Tez No: 561769
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT AŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Merkezden yönetim anlayışına göre teşkilatlanmış olan ve geleneksel yönetim algısına sahip bulunan Türk kamu bürokrasisi, 1980'den itibaren iç ve dış dinamiklerin etkisi ve çağın koşullarına göre yeni bir yönetim kültürüne adapte edilmeye çalışılmaktadır. Türkiye kadim bir devlet geleneğine sahiptir ve bu gelenek içerisinde devlet otoritesine bağlılık ve merkeziyetçilik öne çıkan unsurlardır. Merkeziyetçilik, başkentten atanan devlet yetkilileri aracılığı ile sağlanmaktadır. Merkezi idarenin taşradaki karargâhı, vali ve kaymakamların emri altında olan valilik ve kaymakamlık teşkilatlarıdır. Taşradaki diğer kurum amirleri de idarenin bütünlüğü ilkesine göre vali ve kaymakamların emri, gözetimi veya denetimi altına alınmıştır. Bu nedenle Osmanlı'dan günümüze valilik ve kaymakamlık teşkilatının Türk kamu yönetiminde özel bir yeri ve önemi vardır. Devletin toprak üzerinde örgütlenmiş halini ve vatandaşa dokunan yönünü oluşturan bu teşkilatlar, merkezden yönetimin doğal bir sonucu olarak geleneksel yönetim kültürünün egemen olduğu yapılardır. Tezin konusunu, yeni kamu yönetimi anlayışının İçişleri Bakanlığı taşra teşkilatı yönetim kültürüne etkisi oluşturmaktadır. Söz konusu etkinin ortaya konabilmesi için, merkezi idarenin taşra örgütü olmakla birlikte yapı, işleyiş ve personel bakımından İçişleri Bakanlığı'nın taşra teşkilatı sayılan valilik ve kaymakamlıklara yönelik olarak geliştirilen projeler incelenmiştir. Dolayısıyla bu tez çalışması valilik ve kaymakamlıkların yeni yönetim kültürüne hangi ölçüde adapte olduklarını, bu kültürü içselleştirip içselleştiremediklerini, yönetim algısında bir dönüşüm yaşanıp yaşanmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda yeni yönetim kültürünün valilik ve kaymakamlıklar tarafından hizmet sunumu açısından benimsendiği; ancak paradigma veya zihniyet değişimi yönünün eksik kaldığı sonucuna ulaşılmış ve yeni yönetim kültürünün bu teşkilatlar tarafından tam olarak içselleştirilebilmesi için bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish public bureaucracy, with traditional management perception and organized according to the management approach from the center, has been trying to adapt to a new management culture according to the influence of internal and external dynamics and the conditions of the era since 1980. Turkey has an ancient state tradition and in this tradition, adhering to the state authority and centralization are the prominent elements. Centralism is provided through the government officials appointed from the capital. The provincial headquarters of the central government are the governorship and the district governorship under the orders of the governors and district governors. Also the superiors of the other institutions in the provinces have been taken under the order, supervision or control of the governors and district governors according to the principle of integrity of the administration. Therefore the governorship and district governorship has a special place and importance in Turkish public administration from the Ottoman Empire to the present. These organizations, which constitute the state's form organised on the land and the direction that touches the citizens, are the structures dominated by the traditional management culture as a natural result of central management. The subject of the thesis is the effects of the new public administration approach on the management culture of the provincial organizations of the Ministry of Interior. In order to demonstrate this effect; the projects developed for governorships and district governorships, which are considered as provincial organizations of the Ministry of Interior in terms of structure, functioning and personnel although they are the provincial organizations of the central administration, were examined. Therefore, this thesis was conducted to determine which extent governorships and district governorships have adapted to the new management culture, whether they internalize this culture or not, whether there has been a transformation in management perception. As a result of the study, that the new management culture is adopted by the governorships and district governorships in terms of service provision; however it is concluded that the aspect of the paradigm or mentality change is insufficient and a model was proposed to fully internalize the new management culture by these organizations.