İçsel pazarlama uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi: Bir otomotiv sanayi örneği
The effects of internal marketing to organizational commitment: An application in automotive sector
  1. Tez No: 561809
  2. Yazar: HÜSEYİN KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYYAT SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışanların işyerinde mutlu olmaları ve yaptıkları işe motive olabilmeleri için çalışma ortamının büyüklük, aydınlatma, ısıtma, akustik ve temizlik bakımından yeterli olması gerekmektedirı. Çalışanların örgüte olan bağlılığını etkileyen çalışma ortamı bakımından üniverısitenin sağladığı imkânların yeterli olduğu, çalışanların genelinin ofislerin çalışma ortamından memnun olduğu, ancak ofislerıin temizliğinden memnun olmadıkları görülmüştür. Çalışanların vakitlerinin büyük birı çoğunluğunun geçirdikleri ofislerin temizliğinin yetersiz olması çalışanların örgütsel bağlılıklarının azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada veriler, çalışmanın konusuyla ilişkili olan eser, bilgi ve belgelere ulaşmak suretiyle toplanmıştır. Aynı konu üzerinde yazılmış birden fazla kaynağa ulaşılmış ve böylece geçerli ve güvenilirı bilgilerin araştırmaya kaynaklık etmesi sağlanmıştırı. Bu çalışmada ana konu alt başlıkları halinde incelenmiş ve herı alt başlığın araştırmasında birden fazla kaynağa ulaşılarak, ulaşılan bilgilerin mukayeseli incelemeleri yoluyla geçerli, güvenilirı ve kullanışlı olmalarına dairı değerlendirmelere gidilmiştir. Araştırmada, içsel pazarlama uygulamaları ölçeği ve alt boyutları olan“gelişim”,“ödül”ve“vizyon”boyutları ile örgütsel bağlılık ölçeği ve alt boyutları olan“duygusal”,“normatif”ve“devam”bağlılığı arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada, otomotiv işletmelerinin içsel pazarlama uygulamalarına yönelik çalışan algılarının ve çalışanların örgütsel bağlılıklarının bireysel özelliklerine göre karşılaştırılması ve değişkenlerı arası ilişkilerı ilgili istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order for employees to be happy at work and be motivated in their work, the working environment should be sufficient in terms of size, lighting, heating, acoustics and cleanliness. It was observed that the facilities provided by the university were sufficient in terms of the working environment affecting the employees' commitment to the organization, and the employees were generally satisfied with the working environment of the offices but were not satisfied with the cleanliness of the offices. The insufficiency of the cleanliness of the offices spent by the majority of the employees' time leads to a decrease in the organizational commitment of the employees. In this study, data were collected by accessing the works, information and documents related to the subject of the study. More than one source on the same subject has been reached, so that valid and reliable information is a source of research. In this study, the main subject is examined in sub-headings and more than one source has been reached in the research of each sub-section and the evaluations have been made to be valid, reliable and useful through comparative studies. The aim of the study was to determine the relationships between the internal marketing practices scale and the sub-dimensions“development”,“reward”and“vision”dimensions and the organizational commitment scale and sub-dimensions“emotional”,“normative”and“continuation”loyalty. In the study, the relationship between the employees' perceptions of the employees and the organizational commitment of the employees were examined by using statistical methods.