İçsel pazarlamanın engelli çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerine etkisi: Tokat ili Merkez ilçe örneği
The internal marketing of the impact on organizational commitment of disabled employees: The sample of the Central district in Tokat
- Tez No: 443511
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İçsel pazarlama kavramının günümüzde önemi giderek artmaktadır. Firmalar yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek için, dışsal pazarlama faaliyetlerine verdikleri önem kadar içsel pazarlama faaliyetlerine de önem vermektedirler. İçsel pazarlama faaliyetleri, firmalar için birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar arasında çalışanların memnuniyetinin, verimliliğin ve kalitenin artması sayılabileceği gibi çalışanların örgüte bağlılığının da artması sayılabilir. Literatürde içsel pazarlamanın uzun dönemde örgütsel bağlılığı artırıcı bir etki gösterebileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada, dezavantajlı çalışan grubunu oluşturan engelli çalışanların örgütsel bağlılıklarını tespit etmek ve içsel pazarlama uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerinde etkili olup olmadığı ve bu etkinin yönünün ne olduğuna ilişkin sorulara cevap bulunmak amaçlanmaktadır. Literatürde içsel pazarlama ve örgütsel bağlılık ilişkisini inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalar, birçok farklı sektör üzerinde yapılmıştır. Bu tez çalışmasının diğer çalışmalardan en önemli farkı, engelli çalışanlar üzerinde yapılmış olmasıdır. Bu çalışma doğrultusunda Tokat ili merkez ilçede bulunan kamu kurumlarındaki 73 engelli çalışan üzerinde yapılan anket çalışmasıyla içsel pazarlamanın örgütsel bağlılığa etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of internal marketing concept is increasing. Companies give importance to internal marketing activities as much as external marketing activities to survive in a highly competitive environment. Internal marketing activities, provide many advantages to companies. As these advantages can be counted among include employee satisfaction, productivity and quality increasing, to increase the organization commitment of the employees also contain. The internal marketing can show an enhancer effect upon the organization commitment in the long time that is submitted in literature. In this study, the organization commitment of disabled employees in the disadvantageous group determine and the internal marketing of the impact on organizational commitment whether or not and the impact's direction about the questions of what happened aims to have the answer. In literature has a lot of studies that research relationship between the internal marketing and the organization commitment. These studies were made on many different sectors. The most importance difference of this study from other studies is made on disabled employees. In line with the study investigated the effect to organization commitment of the internal marketing with the work of the survey on 73 disabled employees in public organizations in the sample of the central district in Tokat.