Katlı otoparklara yönelik gerçek zamanlı üç boyutlu navigasyon sistemi uygulaması
Real-time 3d navigation system implementation for multi storey car park
  1. Tez No: 561829
  2. Yazar: BERNA YENİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL RAKIP KARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde ekonomik gelişme ve nüfusun artmasıyla beraber trafikteki araç sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır. Bu artış ile beraber trafikte bazı sorunlar meydana gelmektedir. Otopark sorunu, trafikte meydana gelen bu sorunlardan önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Gelişen ekonomi ile birlikte büyük şehirlerde gittikçe yaygınlaşan alışveriş merkezleri, iş merkezleri, havaalanları, hastaneler vb. gibi yapılarda yer alan yetersiz sayıdaki otoparklar, sürücülerin ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Ayrıca var olan otoparkların kullanışsızlığı da sürücülerin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu olumsuzlukların minimum düzeyde olması için sürücülere yol gösterecek bir kapalı ve katlı otopark sisteminin geliştirilmesi planlanmıştır. Bu çalışmadaki amaç araç kullanıcılarının kapalı otopark içindeki konumuna en uygun park yerine minimum sürede yönlendirilmesidir. Planlanan bu projede aynı zamanda boş park alanı aranırken kaybedilen zamanın ve harcanan yakıt miktarının, araçların ortaya çıkardığı gürültü ve hava kirliliğinin ve sürücünün boş park alanı ararken meydana gelen stresin en aza inmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the number of vehicles in traffic is increasing day by day due to economic development and population increase. With this increase some problems occur in traffic. The parking lot problem is a significant part of these problems in traffic. Shopping malls, business centers, airports, hospitals, etc. buildings in large cities have insufficient number of car parks and these car parks do not meet the drivers' expectations. In addition, the uselessness of the existing parking lots affects the drivers negatively. It is planned to develop an indoor and multi-storey car park system that will guide the drivers in order to minimize these problems. The aim of this study is to orient the vehicle users in the parking lot in minimum time in the most suitable parking position.The planned project is also expected to minimize the amount of time lost and the amount of fuel consumed, the air and noise pollution produced by the vehicles and the stress caused by the driver when searching for empty parking space.