The digitalization impact on brand integration among the consumer types of X, Y and Z generations
X, Y ve Z jenerasyonlarındaki dijitalleşme etkisinin marka entegrasyonu üzerine etkisi
- Tez No: 561904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Marka huni metaforu, geleneksel pazarlamada müşteri satın alma yöntemini açıklamak için kullanılmaktadır. Bu metodun amacı, müşterilerin karar alma süreçlerinin hangi aşamalardan geçtiğini ve bu aşamalarda müşterinin daha iyi nasıl etkilenebileceğini araştırmaktır. Müşteriler ve markalar arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için en iyi yöntem marka huni modelidir. Modelin beş farklı aşaması vardır; Farkındalık, Değerlendirme, Satın alma, Markaya Sadakat ve Markayla Bütünleşme… Ancak yaşamımızdaki dijitalleşme etkisinin artmasıyla birlikte, tüketicilerin markalarla olan ilişkisini değiştiren, marka hunisinin önemini ve doğruluğunu sorgulayan yeni bir dijital tüketici gerçeği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, internet kullanımının artmasıyla birlikte X, Y ve Z jenerasyonlarından hangisinin dijitalleşmeye en çok uyum sağladığıyla birlikte dijital çağın ve klasik medya iletişim araçlarının marka etkisi üzerindeki etkileşimi ölçülmüş ve analiz edilmiştir. Dahası, kitle tüketimine hitap eden ve dayanıklı tüketim piyasalarında çok büyük bir rekabet içeren, dijitalleşmeye hem aracı hem de araç olan akıllı telefon sektörüne odaklanılmıştır. Çalışma, tüketiciler için en etkili medya aracını bulmaya çalışırken aynı zamanda jenerasyon tipi, meslek, evlilik durumu, eğitim seviyesi, ikamet edilen il ve sosyoekonomik durum faktörlerini de kontrol edilmiştir. Araştırmanın verileri, tüketicileri X, Y ve Z Jenerasyonları olmak üzere üç gruba bölerek ve toplamda 340 katılımcı üzerinden anket yöntemi ile toplanmıştır. Bu çalışmada, kitle iletişim araçlarından hangisinin tüketicide en fazla etkiye sahip olduğuna karar verilirken, dijitalleşmenin internet üzerindeki marka entegrasyonunun ne kadar önemli olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. İnternet ile marka hunisi aşamaları arasındaki ilişkilerin nasıl etkilendiği ve bununla birlikte geleneksel ağızdan ağıza pazarlama yöntemleri, sosyal medya ve sosyal medya fenomenlerinin, tüketicilerin karar verme mekanizmaları üzerindeki etkileri de test edilmiştir. Ayrıca belirli bir markaya ait bir reklamın izlenmesiyle, o markanın satın alınması arasındaki ilişki de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional marketing employs the brand funnel metaphor to explain the purchasing process of customers. This method is used to understand the customer's decision-making process and the purpose of the study is to comprehend how does the customers are targeted towards influencing their decision. The brand funnel model is the best tool of understanding this relationship between brands and consumers which has five stages: awareness, consideration, buy, loyalty and engagement. However, with the increase in the impact of digitalization in individual's lives, there is a new reality of hyper-connected digital consumers, which is changing the relationship of consumers with brands and putting the significance and accuracy of the brand funnel into question. The study measures and analyzes the impact of the digital era together with the traditional media drivers on brand interaction among X, Y and Z Generations which are the most adapted generations to digitalization with the increase of internet usage. Moreover, the study focused on the most digitalized sector, the smart phone industry which is both a tool and an intermediator where it addresses to mass consumption and involves a great competition in durable consumer markets while controlling the factors of generation type, occupation, marital status, education level and socioeconomic stratum. The data of the study was collected with a questionnaire by dividing the consumers into three clusters as X, Y and Z Generations and at total with 340 respondents. The study tried to see which media driver had the most impact in decision making for consumers and how important the digitalization impact for brand integration through internet. And how the internet affected the relationships between the stages of the brand funnel together with the traditional methods of word of mouth, social media impact and social media influencer's effect on consumer's decision-making process are tested in the study. Also, it has been analyzed the relationship between the purchase of a specific brand and remembering that brand's commercial in purchasing decision.