Kahramanmaraş ve çevresindeki şifalı suların özelliklerinin araştırılması
The Investigation of the properties of spe waters in Kahramanmaraş and its neghboring towns
  1. Tez No: 56198
  2. Yazar: MUZAFFER ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOYBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
55 ÖZET Bu çalışmada, Kahramanmaraş ve çevresindeki şifalı suların kimyasal ve fizikokimyasal özellikleri incelenerek bunların insan sağlığı üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu amaçla, önce şifalı suların oluşumu, sınıflandırılması, jeokimyasal özellikleri ve ihtiva ettikleri başlıca maddeler ile ilgili literatür çalışması yapıldı. Araştırmamızın konusu olan şifalı suların, kimyasal ve fizikokimyasal özellikleri kaynak başında ve labaratuvarda tayin edilerek, elde edilen sonuçların değerlendirilmesi yapılmıştır. Şifalı olduğu tesbit edilen suların kimyasal özelliklerine göre 7 fiziksel özelliklerine göre 3 guruba ayrıldığı gözlendi. Elde edilen analiz sonuçları literatürdeki verilerle karşılaştırılarak suların sağlığa etkileri ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Bu çalışmalar sonucunda Kahramanmaraş il sınırları içerisinde 9 şifalı su kaynağının bulunduğu ve bu kaynak sularının hangi hastalıkların tedavisinde etkili olabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca çevre sakinlerinin bu suları tedavide kullandıkları hastalıklarla, analiz sonuçlarına göre tedavide kullanılabileceği hastalıkların karşılaştırması yapıldı ve aralarında büyük uygunluk olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
56 ABSTRACT In this study, the chemical and physico-chemical properties of mineral waters and their effects on human health have been investigated in the province of Kahramanmaraş and its environment. For this purpose, firstly literature survey has been carried out concerning formation of mineral waters, their classification, geochemical properties and chemical substances contained. The chemical and physico-chemical substances contained. The chemical and physico-chemical properties of subject matter mineral waters have been determined both in the laboratory and in si'tu (at the source of water) and obtained data has been evaluated. It is observed that the mineral waters divided into 7 group according to their chemical properties and divided into 3 group according to their physical properties. The obtained data has been compared with literature data and the effects of them on health has been tried to reveal. At the end of this study, it is observed that there are 9 mineral water sources in the province of Kahramanmaraş and it is understood that which mineral water is suitable for curing wihch type disease. Additionaly, it was understood that there was a great agreement between the local people using these mineral waters for the purpose of medical treatments and the findings wihch were obtained in this research.