Geçiş metallerinin schiff bazları ile oluşturduğu kompleks bileşiklerin birleşme oranları ve kararlılık sabitlerinin tayini
  1. Tez No: 56199
  2. Yazar: MURAT SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
77 6.ÖZET (3-hidroksi naftaldehit ve salisilaldehitin, anilin ve anilin türevleriyle oluşturduğu Schiff bazlarının; Cu(II),Ni(II) ve Co(II) ile kompleks bileşikleri sentezlenmiştir. Bu bileşikler elementel analiz, mağnetik süssebtibilite, infrared ve elektronik spektal verileri ile karakterize edilmiştir. İki-dişli LıH,L2H,L3H,L4H ve L5H Schiff bazlannın analitiksel verileri metal:ligand orammn bütün komplekslerde 1:2 olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu ligandlarm Ni(II) komplekslerinin Job yöntemiyle de metakligand oranının 1:2 olduğu tesbit edilmiş ve kararlılık sabitleri hesaplanmıştır. Üç-dişli L6H, L7H, L8H ve L9H Schiff bazlarının analitiksel verileri metal:ligand orammn bütün komplekslerde 1:1 olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu ligandlarm Ni(II) komplekslerinin ve L6H ligandımn Co(II) kompleksinin Job yöntemiyle de metal :ligand oranının 1:1 olduğu tesbit edilmiş ve kararlılık sabitleri hesaplanmıştır. Job yönteminin uygulanabildiği komplekslerin elektronik absorbsiyon spektmmlarında, kompleksdeki metal iyi bir maksimum absorbsiyon göstermiştir. Ayrıca kompleksdeki metalin maksimum absorbsiyon yaptığı bölgede, ligandın absorbsiyon yapmadığı görülmüştür. LıH,L2H,L3H,L4H ve L5H ligandlarının kompleksleri, kloroform, THF ve DMF'de çözünürken; L6H,L7H,L8H ve L9H ligandlarının kompleksleri sadece DMF'de çözünmektedir. Komplekslerin kloroform, THF ve DMF gibi polaritesi yüksek çözücülerde çözünmesi, job yönteminin uygulanmasını güçleştirmiştir. Çünki bu çözücülerle izomolar seri hazırlamak mümkün olmamıştır. Komplekslerin izomalar serileri farklı oranlarda kloroform/etilalkol ve DM F/etilalkol çözücü çiftleri kullanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
78 7. SUMMARY In this the Schiff bases of 2-hydroxy naphaldehyde and salicyl aldehyde with aniline and aniline derivatives and their Cu(II), Ni(II) and Co(ll) complexes were synthesized. All the compounds were characterized with elemental analysis, magnetic susceptibility and Ir and uv-visible spectral data. The analytical data of bidentate LıH, L2H, L3H,L4H and L5H Schiff bases showed that their metal:ligand ratio was 1:2 in all then metal complexes. The metal:ligand ratio of the Ni(II) complexes was also found to be 1:2 by the Job method and their stability constants were calculated. The metahligand ratio of tridentate L6H, L7H, L8H and L9H Schiff bases were found to be 1:1 in all their metal complexes. Also the Ni(II) complexes of all these ligands and Co(II) complex of L6H ligand were found to have 1:1 metal :ligand ratio using the Job method and their stability constants were determined. The uv-vis spectra of the complexes to which the Job method was applicable gave a good absorption maximum for the respective metal. It was also observed that the ligand gave no absorption where the metal had a maximum absorption. The complexes of LıH, L2H, L3H,L4H and L5H ligands were soluble in chloroform, THF and DMF while the complexes of L6H, L7H, L8H and L9H were soluble only in DMF. The solubility of the complexes in highly polar solvents such as chloroform, THF and DMF limited the applicability of the Job method since it was not possible to prepare isomolar series with those solvents. These series were prepared by the use of using chloroform/ethanol and DMF/ethanol solvent couples.