Epoxy-based composites and coatings: Improvement of multifunctional properties
Epoksi bazlı kompozitler ve kaplamalar: Çoklu fonksiyonel özelliklerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 561982
  2. Yazar: ALMİRA ÇALDIKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNUR BAYRAM, PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amaçları, genleşmiş grafit (EG) ve titanyum dioksit (T) partikülleri ekleyerek, epoksinin mekanik özelliklerinin, termal stabilitesinin, yanmaya karşı direncinin, elektriksel iletkenliğinin ve hidrofobisitesinin iyileştirilmesidir. Bu çalışmada, öncelikle çözücü kullanımıyla sonikasyon yöntemi epoksi bazlı kompozitlerin ve kaplamaların hazırlanma yöntemi olarak belirlenmiştir. Bu yöntemle, EG konsantrasyonu ağırlıkça %0,05, 0,1, 0,25, 0,5, 0,75 ve 1 olarak ve TiO2 konsantrasyonu ağırlıkça %0,5, 1, 2 ve 5 olarak değiştirilerek epoksi kompozitler ve kaplamalar hazırlanmıştır. Diğer bir taraftan, epoksi bazlı hibrid kompozitlerin ve kaplamaların üretimi için çözücü kullanımıyla sonikasyon yöntemi modifiye edilmiştir ve optimum formülasyonları ikili E/EG ve E/T kompozitlerin mekanik özelliklerine göre kararlaştırılmıştır. Epoksi bazlı kompozitler çekme ve darbe testleri, Shore D sertlik testi, SEM analizi, termal analizler, LOI analizi ve elektriksel direnç testi ile karakterize edilirken, kaplamalara su ile kontak açısı ölçümü ve yüzey enerji analizi uygulanmıştır. Epoksiye ağırlıkça %0,1 EG eklendiğinde, çekme dayanımı, elastisite modülü ve çarpma dayanımı sırasıyla %24, %25 ve %40 artarken, bu konsantrasyonda epoksinin 1014 ohm.cm olan elektriksel özdirenci 109 ohm.cm'ye düşmüştür. Saf epoksinin LOI değeri ağırlıkça %5 TiO2 eklenmesiyle %26'ya çıkmıştır. E/0.05EG/0.5T hibrid kompozit, çekme ve darbe özelliklerinde ikili kompozitlerine kıyasla daha çok iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to improve mechanical properties, thermal stability, resistance to flammability, electrical conductivity and hydrophobicity of epoxy (E) by incorporation of expanded graphite (EG) and titanium dioxide (T) particles. In this study, sonication with the use of solvent method was primarily determined for the epoxy-based binary composite and coating preparation. By this method, the epoxy composites and coatings were produced by changing EG concentration as 0.05, 0.1, 0.25, 0.5, 0.75 and 1 wt.% and changing TiO2 concentration as 0.5, 1, 2 and 5 wt.%. On the other hand, sonication with the use of solvent method was modified for fabrication of the epoxy-based hybrid composites and coatings, and their optimum formulations were determined based on the mechanical properties of the E/EG and E/T binary composites. The epoxy-based composites were characterized by tensile and impact tests, Shore D hardness test, SEM analysis, thermal analyses, LOI analysis and electrical resistivity test while water contact angle measurement and surface energy analysis were performed on their coatings. The tensile strength, elastic modulus and impact strength of the neat epoxy were increased by 24%, 25% and 40% over the neat epoxy at 0.1 wt.% EG loading while the electrical resistivity was reduced from 1014 to 109 ohm.cm at this concentration. The LOI value of the neat epoxy was increased to 26% by 5 wt.% TiO2 addition. The E/0.05EG/0.5T hybrid composite provided higher enhancement in tensile and impact properties compared to its binary composites.