Laktoferment yöntemi uygulanan havuç suyu üretiminde total sıvılaştırma ile verimliliğin artırılması üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 47080
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. JALE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, laktoferment yöntemi uygulanmış havuç mayşesinden, total sıvılaştırma enzimi (Pectinex Ultra SP-L) kullanılarak ve kullanılmadan havuç suyu üretilerek, bu uygulamaların verim ve ürün kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu araştırma kapsamında aynı zamanda henüz çok yaygın olmayan bir ürün olan laktoferment yöntemi uygulanmış havuç suyu üretimi için standart üretim tekniğinin geliştirilmesi de amaçlanmış ve farklı starter kültürler ve enzim uygulamasının elde olunan sebze suyunun bazı analitik ve duyusal özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Elde edilen havuç suyu örneklerinin 14-15°C'de 4 ay süreyle depolanması sonucunda bazı analitik özelliklerinde meydana gelebilecek değişimler 1., 2., 3. ve 4. ay sonunda yapılan kalite kontrolleri ile 2. ve 4. ay sonunda yapılan duyusal analizlerle saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this research, some technological and analytical properties of carrot juice produced from fermented carrot mash with and without total enzymatic liquefaction (Pectinex Ultra SP-L) have been investigated. The lactofermented carrot juice production still is not a widely used technique and the purpose of this research also included the improvement of a standard production for the lactofermented carrot juice. Also the effects of enzyme application and different starter cultures on some analytical and organoleptic properties of the vegetable juices produced have been determined. The carrot juices produced were stored at 14-15°C for 4 months and the analytical changes which might occur were determined by quality control tests and by organoleptic analyse at 2 and 4 months periods.