İnternet ve tütün bağımlılığını önlemede Türkiye bağımlılıkla mücadele eğitimi'nin ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri üzerindeki etkisi
The effect on 3rd and 4th-grade primary school students of Turkish fighting against addiction education in preventing internet and tobacco addiction
- Tez No: 562082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN MELEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bağımlılıkla mücadelede en etkili yöntem bağımlılığın ortaya çıkmadan önlenmesidir. Bu amaca hizmet etmek üzere ülkemizde Yeşilay Cemiyeti bünyesinde Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) eğitim programı oluşturulmuştur. Sigara, tütün, teknoloji, madde bağımlılığı ve sağlıklı yaşam modülleri hazırlanmış ve yaş gruplarına göre bir planlama yapılmıştır. Araştırmada yer alan İlkokul 3. ve 4. sınıf yaş grubu modüllerinde bağımlılık başlığında yer alan iki modül vardır. Bunlar Tütün Bağımlılığı ve Teknoloji Bağımlılığı modülleridir. Eğitim içeriğinde amaç, bilinçlendirmek ve farkındalık arttırmaktır. Bu araştırmada, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele eğitiminin, internet ve tütün bağımlılığını önlemede bilgi düzeyinde ne kadar etkili olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan iki devlet ilkokulunda 3. ve 4. sınıfta eğitim gören 731 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri TBM eğitiminin sahada etkililiğini belirlemek için hazırlanmış ön test ve son testler ile elde edilmiştir. Analizler sonucunda Tütün Bağımlılığı ve Teknoloji Bağımlılığı eğitim modüllerinin etkili olduğu kabul edilmiştir. Araştırmada t test ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin eğitim aldıktan bir ay sonra yapılan son test toplam puanlarında artış olduğu görülmüştür. Okula, aile ekonomik durumuna, anne ve baba eğitim durumuna göre anket maddelerine verilen cevapların istatistiksel olarak farklılaştığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most effective method in fighting against addiction is to prevent before it occurs. With the aim of carrying out this method, Turkish Fighting Against Addiction Education Programme has been organised within the scope of Turkish Green Crescent (YEŞİLAY). Cigarette, tobacco, technology, drug addiction and healthy life modules have been formed and planned by age groups. In this study, there are two modules examined within the age groups for 3rd and 4th-grade primary school students under the topic of addiction. These modules are Tobacco Addiction and Technology Addiction. The aim of the educations is to raise consciousness and awareness. In this study, the aim is to determine the effectiveness of Turkish Fighting Against Addiction Education at knowledge level on preventing internet and tobacco addiction. The study group consists of 731 active 3rd and 4th-grade students in two state primary schools of Ministry of National Education. Research data have been obtained by pre-test and post-test which are prepared for determining the effectiveness of Turkish Fighting Against Addiction Education in the field. As a result of the analysis, it has been approved that Tobacco Addiction and Technology Addiction Educations are effective. In the study, t test and one-way analysis of variance have been used. In the research result, an increase has been observed in total post-test scores of the students after one-month they have been trained. The study shows that the answers given for the survey items become statistically different in terms of schools, economic level and the educational background of parents.