Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının aleksitimi boyutları ile ilişkisi
Relationship between internet addiction and the alexithymic dimensions in university students
- Tez No: 545785
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmamızda eğitim fakültesi ve tıp fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığı ve aleksitimi düzeyleri ile bunları etkileyen faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tipteki analitik araştırmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi ve Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 18 yaş ve üstü 1257 üniversite öğrencileri alındı. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerin sorulduğu anket, Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışmaları yapılmış Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Fagerström Tütün Bağımlılık Testi ve CAGE Alkol kullanım testi uygulandı. Araştırmacı tarafından öngörülen 30 dakikalık doldurma süresince öğrencilerin yanında bulunuldu ve anlaşılmayan kısımları açıklandı. Istatistiksel analizler için SPSS((Statistical Package for Social Science) 20.0 kullanıldı. P değerinin
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate internet addiction and alexithymia levels and the factors affecting them in the faculty of education and medical faculty. Materials and Methods: In this cross-sectional analytical research, 1257 university students aged 18 and older who were studying at Necmettin Erbakan University (NEU) Meram Faculty of Medicine and Ahmet Kelesoglu Faculty of Education were included. The questionnaire on socio-demographic characteristics of participants was conducted in Turkish validity reliability studies( Young Internet Addiction Scale, Toronto Alexithymia Scale, Fagerström Tobacco Dependency Scale and CAGE Alcohol use test). During the 30-minute filling period foreseen by the researcher, the students were interviewed and the parts that were not understood were explained.