Genç tüketicilerin sosyal mühendislik ile siber güvenlik farkındalıklarının online alışveriş niyetleri üzerindeki etkisinin ölçülmesi
Measurement of the impact of social engineering and cyber security awareness of young consumers on online shopping intentions
- Tez No: 562140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnternet ve bilişim suçları; işlenmesi kolay, saldırı maliyeti çok düşük, toplumsal ve ticari maliyeti çok yüksek suçlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle dijital dönüşümün getirdiği yeniliklerle birlikte ülke ekonomilerinin geleceği olan online ticaret üzerinde özenle durulması gereken bir noktaya ulaşmıştır. Bu çalışmanın amacı; online ortamlarda alışveriş yapan genç tüketicilerin, sosyal mühendislik ile siber güvenlik farkındalıklarını ölçmektir. Çalışma online alışverişlerde güvenli internet kullanım farkındalığının sağlanması ile güvenli toplumların ve güvenli online ticari hayatın oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Bu amaçla yapılan çalışmada online tüketicilere ve online ticari faaliyetlerde bulunan işletmelere, sosyal mühendislik ile siber güvenlik risklerini doğru yönetebilmeleri için gerekli taktikler ve tedbir amaçlı bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Kampüsünde 693 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen bir anket çalışması yapılmış verilerin analizinde SPSS Versiyon 24 ve Amos 22 paket programları kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesinden (YEM) faydalanılmıştır. Bu araştırma ile "Online Alışveriş Güvenlik Modeliˮ (OAGM) oluşturularak alanında özgün bir çalışma tamamlanmıştır. Bu model dışında tüketicilerin online alışveriş niyetleri ile sosyal mühendislik ve siber güvenlik farkındalıklarını bir arada inceleyen ve aralarındaki ilişkisel bağları tespit ederek ortaya çıkaran herhangi bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu nedenle ortaya konulan model orijinal olma niteliği taşımaktadır. Anket çalışmasının ikinci bölümünde ise konuya ilişkin genel değerlendirme anketi uygulanmış tanımlayıcı istatistikler aracılığıyla yapılan analizler sonucunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Araştırmada genç tüketicilerin sosyal mühendislik farkındalıklarında meydana gelen değişimde, çok güçlü bir oran olan %65 lik bir kısmının genç tüketicilerin siber güvenlik farkındalıklarında meydana gelen değişim tarafından açıklandığı tespit edilmiştir. Aktarılan tüm bilgilerle birlikte yükseköğretim öğrencilerinin bilgi güvenliği ve güvenli internet kullanımı konularında eğitimlere ihtiyaç duydukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet and cyber crimes; easy to process, very low cost of attack, social and commercial costs are among the very high crimes. Therefore, with the innovations brought about by digital transformation, the future of the country's economies, online trade, has reached a point that needs to be carefully considered. The aim of this study is; to measure social engineering and cyber security awareness of young consumers shopping in online environments. The study will contribute to the creation of safe communities and safe online commercial life by ensuring the awareness of safe internet usage in online shopping. In this study; the necessary tactics and precautionary information were given to the online consumers and the businesses that are engaged in online commercial activities in order to manage social engineering and cyber security risks correctly. In addition, a survey was conducted with the participation of 693 students at the Central Campus of Bandırma Onyedi Eylül University. SPSS Version 24 and Amos 22 package programs were used for data analysis. Structural Equation Modeling (SEM) was used in the analyzes. With the analysis, özgün Online Shopping Security Model (OSSM) was created and a unique study in the field was completed. In addition to this model, there is no study that explores the intersections of consumers' online shopping intentions, social engineering and cyber security awareness and identifying the relational links between them. Therefore, the model is original. In the second part of the survey, general evaluation questionnaire was applied and the general evaluations were made as a result of the analyzes made by using descriptive statistics. In the study, it was found that 65% of the very strong rate in the change of social engineering awareness of young consumers was explained by the change in cyber security awareness of young consumers. It has been determined that higher education students need training on information security and safe internet use with all the information transferred.