Changes in the representation of other in zombie cinema
Zombi sinemasında ötekinin temsilinin değişimi
  1. Tez No: 562159
  2. Yazar: TUBA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Zombi filmleri ilk çıktıklarından beri birçok farklı sosyal, kültürel ve politik mesaj içermektedir. İlk zombi filmi olan White Zombie (Helperin, 1932) sömürgecilik ve özgürlüğün önemi hakkında birçok politik arka plana sahiptir. George A. Romero'ya gelene kadarki çoğu zombi filmi benzer mesajlara sahipti. The Night of the Living Dead (1968) ile birlikte Romero o güne kadar bilinen zombinin tanımını, amacını ve alttürün kendisini tamamen değiştirdi. Türü kapitalizm, tüketimcilik, aile, toplumsal sınıflaşma ve toplumdaki korku, baskı konularında daha politik ve eleştirisel bir konuma getirdi. Romero türe tanınırlık ve popülerlik kazandırdı ve bu da türün 21. Yüzyılda sinemaya tekrar giriş yapmasına önayak oldu fakat ufak bir farkla. Zombiler çoğu zaman toplumun güncel korku ve problemlerinin sinemaya yansımış hali olduğundan dolayı bu seferki salgınların sebebi daha çok bilimsel dayanaklar olarak gösterilmektedir –virüs, yanlış giden bir deney veya kimyasal bir silah. Bu değişkenler aynı zamanda eleştirilerinde yönünü değiştirdi. Hikayelerin çoğu güç, bireyselcilik, teknoloji ve gizli hedefleri olan şirketler tarafında şekillenmeye başladı. Gerçek hayattaki problemlerin, korkuların değişmesi aynı zamanda filmlerdeki canavarlarında değişmesine sebep oldu. Bu tezin amacı zombilerin zaman ve mekana göre neden ve nasıl değiştiğini, aynı zamanda bu değişimin gerçek hayattaki öteki-bilinmeyen olarak nitelendirilen şeylerle bir bağlantısı var mı? onun araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Zombie movies have many different social, cultural and political messages from the very beginning. The first zombie movie White Zombie (Helperin, 1932) had a very political background about colonialism and importance of liberty. All the zombie movies until George A. Romero had the similar messages. With the Night of the Living Dead (1968) Romero changed the definition of zombie, their purpose and subgenre itself. He brought the genre even more political, critical state about capitalism, consumerism, family, classification and fear in society. With Romero, the genre gained public recognition and popularity and it opened the road to genre to come back at 21st Century, but with a little difference. Since most of the time, zombies are reflection of the current problems or fears of the society, this time the outbreaks are scientific. They are either a virus, experiment or bio-chemical weapons. This also caused the critiques to change. The stories became more about power, individuality, technology and big corporations with secret agenda. The shifting of the problem of the real world caused also the monsters to shift. This Thesis aims to show how the zombies changed throughout the time and place and what caused it. Also is this shifting of the monster has a connection with the changing of the 'Other- Unknown' in real world.