Gestasyonel diabetes mellitus tanısı konulan gebelerde serum total ve biyoaktif fibroblast büyüme faktörü-21 düzeyi ve metabolik parametrelerle ilişkisi
Serum total and bioactive fibroblast growth factor-21 levels in pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus and relationship with metabolic parameters
  1. Tez No: 562187
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM SİNEM KÜÇÜKSARAÇ KIYICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Fibroblast büyüme faktörü 21 (FGF-21) diyabet, obezite ve dislipidemi gibi metabolik hastalıklarda önemli rol oynayan bir hormondur. Bu çalışmada; gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) tanılı hastalarda serum total ve biyoaktif FGF-21 seviyelerini araştırmayı ve sağlıklı gebe kontrollerle karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: GDM tanısında iki aşamalı tarama yöntemi ve Carpenter ve Coustan kriterleri kullanıldı. Çalışmaya GDM tanılı 40 hasta ve 39 sağlıklı kontrol dahil edildi. Serum FGF-21 ve biyokimyasal parametreleri ölçmek için 24.-28. gebelik haftaları arasında 8-10 saat açlık süresini takiben kan örnekleri alındı. Total ve biyoaktif FGF-21 seviyeleri ELISA yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Fibroblast growth factor 21 (FGF-21) is a hormone which plays an important role in metabolic diseases such as diabetes, obesity and dyslipidemia. In this study; we aimed to investigate the serum total and bioactive FGF-21 levels in patients with gestational diabetes mellitus (GDM) and compared with healthy pregnant controls. Material and Methods: A two-step screening method and Carpenter and Coustan criteria were used in the diagnosis of GDM. Forty patients with GDM and 39 healthy controls were included in the study. Serum samples of patients were taken in the morning following 8-10 hours fasting period between 24th-28th gestational weeks to measure serum biochemical variables and FGF-21 levels. Total and bioactive FGF-21 levels were determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA).