A method developing architectural design recommendation upon user satisfaction research: Case study of children's unit of KTÜ Farabi Hospital, Trabzon-Tr
Kullanıcı memnuniyeti araştırması doğrultusunda mimari tasarım önerileri geliştiren bir yöntem: Trabzon-KTÜ Farabi Hastanesi Çocuk Birimi örneği
  1. Tez No: 562192
  2. Yazar: TASNIM HATEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN KARADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çocuklar doğası gereği yaşadığı çevrelerde devamlı yaratıcı ve özel mekanlara ihtiyaç duyarlar. Pek çok alanda olduğu gibi, sağlık alanında da, çocukların bulunduğu ortamların tasarımını şekillendirmek için erişkinlerden farklı olarak birçok önemli faktör dikkate alınmalıdır. Bu çalışmada; çocuklar için sağlık tesislerinin tasarımında göz önüne alınması gereken temel ilkeler araştırılıp tespit edildikten sonra bir hastane örneğinde gözlemler, tespitler ve kullanıcı memnuniyeti anketleri yapıldı. Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Farabi Hastanesi örnek çalışma alanı olarak seçildi. Bu hastane Türkiye ve dünya sağlık sistemi standartları bağlamında, kısaca irdelendi. Saha çalışması için seçilen Farabi Hastanesi'nin genel konumlanma ve plan analizleri yapıldıktan sonra, Çocuk Servisi (poliklinik ve yataklı birimler) detaylıca incelendi. Yöntem olarak; alan analizi, gözlem, kullanıcı memnuniyet anketleri kullanıldı. Yapılan analizler sonunda, ilk bölümde belirlenen sağlık yapıları temel tasarım ilkeleri ile örtüşmeyen ve/veya kullanıcıların memnun olmadığı hususlar belirlendi: Bazı mekanların boyutlarının ve donatılarının doğru kullanılmadığı ve bunların da hasta güvenliği, morali ve iyileşme süreçlerini olumsuz etkilediği tespit edildi. Sonuç olarak; kullanıcı istekleri de göz önüne alınarak, evrensel hastane tasarım standartları doğrultusunda bazı tasarım önerileri sunuldu. Bilinmelidir ki, bahsi geçen mimari tasarım sorunlarına birçok farklı çözümlemeler de sunmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Children, naturally, must be in a creative and special place in their surroundings. In the field of health, many factors must be considered for architectural design, unlike adults. In this study, at first, basic design principles for the children's healthcare building design gathered. Then those basic design principles were considered with Karadeniz Technical University's Farabi Hospital in Trabzon-Turkey as a case study. This hospital is investigated briefly within the context of the World Healthcare buildings standards. After the general location and plan analysis of the Farabi Hospital, the children's unit (outpatient and inpatient units) were examined in detail. Field analysis, observation technique, and user satisfaction surveys methods were used. At the end of the structured analyses, some defects were determined. These defects were the health structures in the first functions were not overlapping with the basic design principles and/or in some cases determined in some cases: the correct method of dimensioning and reinforcement of some rooms and the patient safety, morale improvement skills. As a result, a new method developıng architectural design has been recommended, throughout the unit analysis and the satisfaction survey. Furthermore, it should be noted that there are many different solutions to these architectural design problems, which in this study one of them.