Üst gastrointestinal sistem semptom şiddet ölçeğinin geçerlilik ve güvenirliliği
Validity and reliability of the severity scale of upper gastrointestinal system symptoms
  1. Tez No: 562204
  2. Yazar: HASRET TOPALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME KÖŞGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Mapi-Research Trust Şirketi ve Anne M. Rentz (2004) tarafından geliştirilen Üst Gastrointestinal Sistem Semptom Şiddet Ölçeğinin Türkçe' ye uyarlaması yapılarak, geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve uygulanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma metodolojik tipte bir araştırmadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Üst Gastrointestinal Sistem Semptom Şiddeti Hasta Değerlendirmesi Ölçeği ve Hasta Tanılama Formu kullanılmıştır. Örneklem kriterlerine uyan 200 hastaya veri toplama araçları uygulanmıştır. Belirlenen hastanelerin cerrahi ve gastroenteroloji servisinde yatan hastalar ile görüşülmüş, kendilerine veri toplama araçlarının uygulanacağı bilgisi verilmiştir. Veriler 26.02.2018- 31.05.2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Bulgular: Ölçeğin dil geçerliliği, çeviri-geri çevirisi yapılarak sağlanmıştır. Kapsam geçerliliği için ölçeğin Türkçe çevirisi 10 uzmana gönderilmiş, buna göre ölçek yeniden düzenlenmiştir. Kapsam geçerliliğine yönelik olarak uzman görüşleri ve önerilerinin değerlendirilmesinde Davis tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the adaptation of the Upper Gastrointestinal Symptom Severity Scale developed by Mapi-Research Trust Company and Anne M. Rentz (2004) to Turkish was planned and implemented to evaluate its validity and reliability. Material and Methods: The study is a methodological type of research. Upper Gastrointestinal Symptom Severity Patient Scale and Patient Diagnostic Form were used as data collection tools. Data collection tools were applied to 200 patients who met the sampling criteria. The patients who were hospitalized in the surgical and gastroenterology services of the designated hospitals were informed about the data collection tools. The data were collected between 26.02.2018 and 31.05.2018. Results: The language validity of the scale was provided by translation-reverse translation. For the validity of the scale, the Turkish translation of the scale was sent to 10 experts and the scale was rearranged accordingly. The Davis technique was used to assess expert opinions and recommendations for scope validity.