Lineer olmayan kısmi türevli diferensiyel denklemlere Kudryashov metodu ve homojen denge metodunun uygulanması
The exact solutions of nonlinear partial differantial equations using Kudryashov method and homogeneous balance method
  1. Tez No: 562260
  2. Yazar: ÇİĞDEM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, Kudryashov metot, Homojen Denge metodu ve bu metotlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Fizik bilim alanı ve mühendislik uygulamalarında kullanılan lineer olmayan kısmi türevli Fisher denklemi, Benjamin-Bona-Mahony (BBM) denklemi, Schamel-KdV (S-KdV) denklemi, Calogero-Bogoyavlenskii-Schiff (CBS) denklemi, Boito-Leon-Manna-Pempinelli (BLMP) denklemi, Gardner denklemi, Caudrey-Dodd-Gibbon (CDG) denklemi ve Sawada-Kotera (SK) denkleminin tam çözümleri bu iki metot kullanılarak elde edilmiştir. Bulunan tam çözümler hem kendi aralarında hemde literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır ve bu çözümler literatürde bulunan çözümlerle aynı ve farklı tipten hiperbolik, trigonometrik, rasyonel fonksiyonlardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Kudryashov method, Homogeneous Balance method and the relations between these methods are studied. The exact solutions of Benjamin-Bona-Mahony (BBM) equation, Fisher equation, Schamel-KdV (S-KdV) equation, Calogero-Bogoyavlenskii-Schiff (CBS) equation, Boito-Leon-Manna-Pempinelli (BLMP) equation, Gardner equation, Caudrey-Dodd-Gibbon (CDG) equation and Sawada-Kotera (SK) equation, which are nonlinear partial differential equations used in the physics science field and engineering applications, are obtained by using these two methods. The obtained exact solutions are compared both with each other and with the results in the literature. They are the same and different types of hyperbolic, trigonometric, rational functions from the solutions found in the literature.