Tamoksifen yüklü hidroksiapatitin meme kanseri hücre hattı(MCF-7) üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of tamoxify-loaded hydroxyapatitis on breast cancer cell line (MCF-7)
- Tez No: 562281
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL MAZMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
TAMOKSİFEN YÜKLÜ HİDROKSİAPATİTİN MEME KANSERİ HÜCRE HATTI (MCF-7) ÜZERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Son yıllarda, ilaç endüstrisinin amacı bağlanma, hapsetme ve hedefleme gibi uygulamalar yoluyla hedef bölgede yüksek miktarda aktif madde konsantrasyonuna ulaşmaktır. Bu amaçla yapılan çalışmalarda, nanoyapılarda biyoseramik üretimi, biyomedikal uygulamalar için çok çekici malzemeler olarak ortaya çıkmıştır. Bu alanda kullanılan hidroksiapatit kökenli malzemeler, aktif madde hedef bölgeye ulaşana kadar ilacın bozulmadan taşınmasını sağlayabilir. Bu çalışmada, içi boş gözenekli hidroksiapatit mikroküreler (PHHMs) hidrotermal yöntem kullanılarak üretilmiştir. Meme kanseri tedavisinde kullanılan Tamoksifen (TAM) ilacı üretilen mikro kürelere kovalent olarak bağlanmıştır. TAM/hidroksiapatit hibrit yapı (TAM/H) oluşturulması ile kontrollü ilaç salınımı gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Hibrit yapının etkinliği (TAM/H) için, TAM/H ve serbest TAM'nin dört farklı konsantrasyonu (10, 20, 40, 60 M) karşılaştırılmıştır. TAM ve TAM/H etkinliğinin belirlenmesinde, meme kanseri MCF-7 hücre hatlarında sitotoksik ve genotoksik test yöntemleri kullanılmıştır. Bulgulara göre sentezlenen TAM/H'nin en etkin dozunun TAM/H20 olduğu belirlenmiştir. TAM gruplarından ise en etkin dozun TAM40 grubu olduğu ve TAM/H20 ile benzer sonuçlar verdiği görülmüştür. Bu verilerden yola çıkarak, TAM'ın taşınımında hidroksiapatit kullanımının ve ilaç partikül etkileşimi için kovalent bağlanmanın uygun olduğu, böylece kontrollü ilaç salınımının gerçekleştiği belirlenmiştir. İlaç tedavisinde etkili doz seçilmesinde önemli olan kriter düşük dozda yüksek cevap almaktır. Bu nedenle, TAM/H'nin gelecekte spesifik hedefleme ve kontrollü ilaç salınımı uygulamalarında yeni bir malzeme olarak meme kanseri tedavisinde kullanılabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF TAMOXIFY-LOADED HYDROXYAPATITIS ON BREAST CANCER CELL LINE (MCF-7) In recent years, the aim of the pharmaceutical industry is to achive in the target region at high concentration of active substance through applications such as binding, confinement and targeting. For this purpose, the production of bioceramics in nanostructures has emerged as very attractive materials for biomedical applications. The materials of hydroxyapatite origin used in this area can provide transport of the drug without deterioration until the active substance reaches the target site. In this study, hollow porous hydroxyapatite microspheres (PHHMs) were produced by using hydrothermal method. Tamoxifen (TAM) used in the treatment of breast cancer has been covalently attached to the produced microspheres. Thus, it was aimed to perform controlled drug release by forming TAM/hydroxyapatite hybrid structure(TAM/H). The effect of the hybrid structurewas tested by comparing TAM/H and free TAM at four different concentrations (10, 20, 40, 60M). In this study, cytotoxic and genotoxic test methods were used to determine TAM and TAM/H efficiency in breast cancer MCF-7 cell lines. The results showed that the most effective dose of TAM/H hybrid structure was TAM/H20. It was observed that the most effective dose of TAM groups was TAM40 group and itsimilar results with TAM/H20. These data, it was determined that the use of hydroxyapatite was suitable for the transport of TAM and that covalent binding was suitable for drug particle interaction and thus controlled drug release occurred. The most important standart in selecting the effective dose in drug treatment is to get high response in low dose. For this reason, TAM/H can be used in breast cancer treatment as a new material in specific targeting and controlled drug release applications in the future.