Tamoksifen yüklü PCL nanopartiküllerini ve Cryptolepis sanguinolenta ekstraktını içeren formülasyonun meme kanseri üzerindeki etkinliğinin incelenmesi
Investigation of anticancer effect of formulation including tamoxifen loaded pcl nanoparticles and C. sanguinolenta extract on breast cancer cells
  1. Tez No: 960944
  2. Yazar: MELİSA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ŞEFİK ABAMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserinin tedavisinde mevcut kemoterapötik ilaçların yan etkilerini azaltacak, doğal ve etkili yeni tedavi yaklaşımların geliştirilmesine yönelik araştırmalar hız kesmeden devam etmektedir. Bu doğrultuda gerek nano taşıyıcı sistemlerden gerekse şifalı bitkilerden yararlanılarak yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ön plana çıkmaktadır. Bazı şifalı bitkilerin sahip oldukları bileşenler sayesinde anti-kanser etkinlik gösterdikleri bilinmektedir. Bu bitkilerden biri olan ve tez çalışması kapsamında kullanılan Cryptolepis sanguinolenta bitkisinin literatür araştırmaları neticesinde anti-kanser etkinlik gösterdiği ve özellikle içerisindeki Cryptolepine bileşeni sayesinde meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı anti-kanser özellik gösterdiği saptanmıştır. Nano taşıyıcı sistemler kapsamında halihazırda meme kanseri tedavisinde aktif olarak kullanılan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylı Tamoksifen (TMX) ilacının yan etkilerinin ve toksik özelliklerinin azaltılması amacı ile polikaprolakton (PCL) nanopartiküllerine enkapsüle edilerek tekli emülsiyon çözücü buharlaştırma yöntemi ile TMX-PCL nanopartikülleri sentezlenmiştir. Lakin, etken maddenin enkapsülasyonunun sağlanması her ne kadar ilacın etkinliğini artırmış ve toksik özelliği azaltmış olsa da tek başlarına kullanımı yeterli görülmemektedir. Bu doğrultuda nanopartiküllerin bitkisel kaynaklar ile kombinasyonunun sağlanması meme kanserine karşı daha etkili bir tedavi yönteminin geliştirilebilmesi açısından önemlidir. Bu kapsamda hazırlanan C. sanguinolenta bitki ekstraktı ile TMX-PCL nanopartiküllerinin kombinasyonu sağlanarak CSAN-(TMX-PCL) formülasyonu elde edilmiştir. TMX-PCL nanopartiküllerinin ortalama boyutları ve polidispersite indeksleri dinamik ışık saçılımı ile, zeta potansiyel değerleri ise elektroforetik ışık saçılması yöntemi ile saptanmıştır. Fourier dönüşümlü-kızılötesi spektroskopisi ile fonksiyonel grupların ve enkapsülasyonun gerçekleşip gerçekleşmediğinin analizi yapılmış olup alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu ile nanopartiküllerin yüzey morfolojisi incelenmiştir. Nanopartiküllerin, serbest halde bulunan etken maddelerin ve hazırlanan formülasyonların L929 fare fibroblast hücre hattı ve meme kanseri hücre hatları olan MCF-7 ile MDA-MB-231 hücre hatları üzerinde in vitro biyolojik aktiviteleri yapılan MTT ve çizik testleri ile belirlenmiş olup nanopartiküllerin hücresel alımlarının morfolojk olarak değerlendirilmesi amacı ile hücresel alım testi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre CSAN-(TMX-PCL) formülasyonunun biyouyumlu olduğu ve MCF-7 ve MDA-MB-231 hücreleri üzerinde yüksek düzeyde antikanser etkinlik gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the treatment of breast cancer, one of the most common types of cancer among women, the research on the development of new natural and effective treatment approaches that will decrease the side effects of existing chemotherapeutic drugs continues at full pace. In this regard, the development of new treatment methods by utilizing both nanocarrier systems and medicinal plants comes to the forefront. It is known that some medicinal plants have anti-cancer activity owing to their compounds. One of these plants, Cryptolepis sanguinolenta, which is one of these plants and used within the scope of the thesis study, has been found to show anti-cancer activity as a result of literature researches and has anti-cancer properties against many cancer types, especially breast cancer, mainly due to the Cryptolepine compound in it. Within the scope of nanocarrier systems, TMX-PCL nanoparticles were synthesized by single emulsion solvent evaporation method by encapsulating the drug Tamoxifen (TMX) approved by the Food and Drug Administration, which is currently actively used in the treatment of breast cancer, into polycaprolactone (PCL) nanoparticles in order to decrease its side effects and toxic features. However, even though the encapsulation of the active substance has increased the efficacy of the drug and decreased the toxicity, its use alone is not considered to be sufficient. In this regard, the combination of nanoparticles with herbal sources is important for the development of a more effective treatment method against breast cancer. In this respect, CSAN-(TMX-PCL) formulation was prepared by combining C. sanguinolenta plant extract and TMX-PCL nanoparticles. The average size and polydispersity index of TMX-PCL nanoparticles were determined by dynamic light scattering and zeta potential values were determined by electrophoretic light scattering. The functional groups and whether encapsulation took place were analyzed by Fourier transform infrared spectroscopy. The surface morphology of the nanoparticles was examined by field emission scanning electron microscopy. In vitro biological activities of nanoparticles, free active components and prepared formulations were determined by MTT and scratch assays on L929 mouse fibroblast cell line and breast cancer cell lines MCF-7 and MDA-MB-231. Cellular uptake assay was performed to evaluate the cellular uptake of nanoparticles morphologically. The obtained results revealed that CSAN-(TMX-PCL) formulation was biocompatible and showed high anticancer activity on MCF-7 and MDA-MB-231 cells.