Ambalaj tasarımının marka kimliğindeki yeri 2018 Pentawards Yarışması örneği
The role of packaging design in brand identity the case of Pentawards Competition in 2018
  1. Tez No: 562297
  2. Yazar: GÖKHAN RIDVAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ULUĞ YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ambalaj ve marka kişiliği kavramları hem birbirleri ile birlikte işleyen hem de birbirlerini besleyen kavramlardır. Markanın, marka değeri kapsamında tüketiciye yansıttığı kişiliği, tüketici ile ilk kez fiziki olarak ambalaj ile karşılaştığında oluşmaktadır. Ambalaj çoğunlukla marka adına tüketici ile iletişime geçen ilk somut unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Literatürde ambalaj ve ambalaj tasarımı konusunda örnek oluşturabilecek yeterli sayıda kaynak bulunmaması, ambalaj tasarımı ile marka kimliğinin ilişkisini inceleyen çalışmaların ise çok az sayıda olması nedeni ile ileride yapılabilecek çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu çerçevede çalışmada Pentawards yarışması'nda 2018 yılında ödül alan ambalajlar, ambalaj tasarımında grafik tasarım öğeleri, türü ve işlevlerine göre incelenmiş ve ambalaj tasarım uygulamalarında marka kimliği ilişkisi ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde; ambalaj tasarımı, ambalajın tanımı ve tarihçesi, ambalaj tasarımında grafik tasarım öğeleri, ambalajın türleri ve işlevleri anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; marka ve marka kimliği, markanın tanımı tarihçesi, markanın ürün ilişkisi, marka kimliği kavramı, marka sembolleri, marka kişiliği, marka kültürünün işlevleri ve boyutları, davranış ve iletişim konularına değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümünün kapsamı biraz daha geniştir. Bu bölümde araştırmanın problemi, amacı, önemi, kapsam ve sınırlıkları, yöntemi, bulgular ve sonuçları, Pentawards Yarışması hakkında kapsamlı bilgilere yer verilmiş ve yarışmada 2018 yılında ödül alan ambalajlar içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of packaging and brand personality are two concepts which are not only processed together but also feed each other. The personality of the brand is reflected to the consumer under the scope of brand value and it appears when the consumer comes across with the packaging physically for the first time. Packaging is generally seen as the first concrete element which establishes a communication with the consumer on behalf of the brand. It is aimed to contribute to future studies for the reasons that there are insufficient number of resources that can create a sample in the topic of packaging and packaging design and there are limited number of studies examining the relationship between packaging design and brand identity in the literature. Within this framework, packages which were awarded in Pentawards competition in 2018 were examined according to their graphic design elements, types and functions in packaging design and brand identity relation in packaging design applications was discussed. In the first section of the thesis; packaging design, definition and history, graphic design elements in packaging design, types and functions of the packaging were explained. And in the second section; brand and brand identity, history of brand definition, brand product relation, brand identity concept, brand symbols, brand personality, functions and dimensions of brand cultures, behavior and communication topics were addressed. The scope of the third and the final section is slightly broader. In this section, problem, aim, significance, scope and restrictions, methods and results of the research and comprehensive information on Pentawards competition were included and packages awarded in the competition in 2018 were analyzed through method of content analysis.