Farklı ürün yükü ile yaz budamalarının mevlana üzüm çeşidi (Vitis vinifera L.)'nde üzüm verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of diffrent crop load and summer pruning application on grape yield and qualty parameters of mevlana grape variety (Vitis vinifera L.)
- Tez No: 562296
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sofralık üzüm olarak değerlendirilen Mevlana çeşidinin yetiştirilmesinde ve üretiminde birçok uygulama farklılıkları olduğu görülmektedir. Bu farklılıklar verim ve kalite özelliklerini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle, çalışmada iki farklı ürün yükü seviyesi (110 salkım/asma ve 55 salkım/asma) ve dört farklı yaz budaması uygulamasının (1/3 salkım ucu alma, bilezik alma, 1/3 salkım ucu alma + bilezik alma ve kontrol) Mevlana üzüm çeşidi (Vitis vinifera L.)'nde üzüm verimi ve kalite parametreleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma Manisa'da rasyonel pergola (çardak) şeklinde tesis edilmiş 12 yaşlı kendi üzerinde köklü Mevlana üzüm bağında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca uygulamalar arasındaki farklılıkları analiz edebilmek için verim (kg/asma), ortalama salkım ağırlığı (g), salkım boyu-eni (cm), salkım iskeleti ağırlığı (g), salkım iskeleti eni-boyu (cm), tane eni-boyu (mm), tane sertliği (N) , tane saptan kopma kuvveti (g), pazarlanabilir salkım sayısı (adet/asma), pazarlanabilir ürün miktarı (kg/asma), 100 tane ağırlığı (g), çekirdek ağırlığı (g/100 tane), tane rengi (L* , a* , b* , Kroma, Hue açısı), %SÇKM (Suda çözünür kuru madde), pH, TA (Titre edilebilir asit miktarı (g 100ml-1)) kriterleri incelenmiştir. Sonuçta incelenen 23 kriter içindeki 12 kriterde telle bilezik alma uygulamaları lehinde en iyi sonuçları vermiştir. Ürün yükü uygulamalarında ise 55 salkım/asma yükünde 100 tane ağırlığı ve Kroma değeri artarken 110 salkım/asma' ya göre pazarlanabilir ürün ve salkım sayısındaki kaybı azalttığı görülmektedir. 110 salkım/asma yükünde ise verim ve pazarlanabilir ürün miktarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yüksek verim elde edilebilen Mevlana üzüm çeşidinde 110 salkım/asma ile telle bilezik alma uygulamaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
It is seen that there are many application differences in the cultivation and production of Mevlana variety which is accepted as table grape. These differences greatly affect the yield and quality characteristics. Therefore, it is aimed to investigate effects of two dıffrent crop load level (110 cluster/vine and 55 cluster/vine) and four different summer pruning application (1/3 cluster tip reduction, girdling, 1/3 cluster tip reduction + girdling, control) on grape yield and quality parameters of Mevlana grape variety (Vitis vinifera L.) in the study. The study was carried out on 12 year old own rooted Mevlana vineyard, which was established as a rational Pergola in Manisa. In addition, for the analysis of the differences between the applications yield (kg/vine), average cluster weight (g), cluster length-width (cm), cluster skeleton weight (g), cluster skeleton length-width (cm), berry length-width (mm), berry firmness (N), berry removal force (g), number of marketable cluster (number/vine), marketable crop yield (kg/vine), 100 berry weight (g), seed weight (g/100 berry), berry color (L* , a *, b *, Chroma, Hue angle), %TSS (Total soluble solids), pH, TA (Titrable acid amount (g 100ml-1 )) criteria were examined. As a result, girdling via wire applications in 12 criteria within the 23 criteria examined showed the best results. In crop load levels, it is observed that 100 berry weight and Chroma value increase at 55 cluster/vine load, while it decreases the loss of marketable crop yield and cluster numbers compared to 110 cluster/vine. It was found that the yield and marketable crop yield were higher in 110 cluster/vine load. In the Mevlana grape, which is one of the highly yield varieties, it can be suggested to applications girdling by wire with 110 cluster/vine.