İkinci meşrutiyet'ten 31 mart olayı'na kadar İstanbul'da yaşanan işçi olayları
Labor occurrence in İstanbul from the second constitutional erat to the march 31st incident
  1. Tez No: 562375
  2. Yazar: HAKAN ŞENDİLMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKMEN TÖRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmayla, Osmanlı Devleti'nin en kritik ve en önemli dinamiklerin oluştuğu II. Meşrutiyet dönemi İstanbul şehrindeki ilk dokuz ay itibarıyla yaşanan işçi olayları tespit edilmektedir. Sanayi Devrimi öncesi ilk aşamada Avrupa'da gözüken ve daha sonra basit bir yapıda Osmanlı Devleti'nde de rastladığımız işçi olaylarının oluşum süreçleri, örgütlenme modelleri ve buna devlet organlarının verdiği tepkiler araştırmanın ana konusunu oluşturmuştur. Çalışmada; II. Meşrutiyet Dönemi'nde, grevlerin meydana getirmiş olduğu, sosyal, idari ve iktisadi sorunlar incelenmiştir. En çok rastlanılan durum olan, işçilerin maaşlarına zam taleplerinin yoğun bir biçimde görüldüğü bu grevler ve bunları takip eden iş bırakma eylemleri sonucu büyük güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Çalışmada; konu ile ilgili yazılmış kitapların yanı sıra Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve gazetelerden de yararlanılmıştır. Özellikle arşiv kayıtlarından çıkan özgün belgeler ile bundan sonra bu konuda çalışma yapacak araştırmacılar için de önemli bir bilgi aktarımı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, worker events experienced in the first nine months of the second constitutional period of Istanbul, where the most critical and most important dynamics of the Ottoman Empire were formed, are determined. The main subject of the study is the formation processes of workers' events that emerged in the first phase before the Industrial Revolution, then came into existence in the Ottoman Empire in a simple structure with the patterns of organization and the reactions of the state organs. In the study, social, administrative and economic problems of strikes were examined in the Second Constitutional Era. These strikes, where the demands on the increase in the salaries of the workers, which are the most common, are seen intensively, and the following work-leaving actions, are faced with great difficulties. In addition to books on the subject, the Prime Ministry Ottoman Archives and newspapers were also used in the study. In particular, the original documents from the archival records and then the researchers who will work on this issue has created an important information transfer.