Egypt foreign policy orientation and its impacts on civil-military relations
Mısır'in dış politika yönelimi ve sivil-asker ilişkisine etkisi
  1. Tez No: 562379
  2. Yazar: MOHAMED ELSHEİKH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZÜM SEZİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sivil-asker ilişkilerinde odak nokta, genellikle, yerel değişkenlerdir. Bu durumun temel sebebi, sivil-asker ilişkilerinin bürokratik siyasetin özel bir türü olarak tanımlanabilmesidir. Basitçe ifade etmek gerekirse, iki bürokratik grubun siyasi güçler üzerinden rekabet etmesi veya çarpışması sözkonusudur. Bu tezin ana hipotezi, Mısır dış ilişkilerinin ülke içerisindeki sivil-asker ilişkileri üzerinde önemli ölçüde etkilediğidir. Bu etkiler, genelde ordunun lehineydi. Çalışmada, ilgili hipotez farklılaşan dış ilişkiler yönelimlerin benimsendiği farklı siyasi rejimleri temsil eden çeşitli dönemlerde Mısır dış ilişkilerinin incelenmesi yoluyla değerlendirildi. Mısır rejimi, askeri ve sivil yönetimin karmasından oluştuğu için, incelenen dönemler başbakanlara göre ayrıldı. Net etki desenleri belirlemek amacıyla, her dönem için ilgili başbakanın dış siyaset yönelimi incelendi ve bu yönelimin sivil-asker ilişkisine doğrudan etkileri analiz edildi. Bu çalışma, Mısır'ın uluslararası düzeyde Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği ve sonrasında Rusya ile olan ilişkileri üzerinde durmaktadır. Ayrıca, bölgesel düzeyde, ülkenin İsrail ve Körfez Ülkeleri ve özellikle Saudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile arasındaki ilişkiler merkeze alınmaktadır. Ülkeler arasındaki ilişkiler, 1952 askeri darbesi sonrasında hanedana karşı kurulan cumhuriyetin kurulmasından itibaren incelendi. Nasser dönemiyle başlayan inceleme, Sedat ve Mübarek dönemlerinin ele alınmasından sonra Yüksek Silahlı Kuvvetler Konseyi (SCAF), Mursi ve Sisi dahil 25 Ocak 2011 devriminin ardından kurulan farklı rejimlerle sona ermektedir. Bu tez, Mısır bağlamında, dış ilişkiler ile sivil-asker ilişkileri arasındaki etkileşimin incelenmesinde, yabancı devletlerle yapılan askeri anlaşmalar, her iki taraf devletin iktisadi çıkarları, mali kaynaklar, krediler ve yardımlar gibi bazı faktörlerin önemli rol oynadığı varsayar. Bu faktörler incelenerek, yabancı devletlerin ülkelerin iç ilişkilerine müdahale etmesinin arkasındaki amaç ve ayrıca, müdahalenin ölçeği ve sivil-asker ilişkileri dahil olmak üzere ülkenin iç iktidar dengesine etkisi anlaşılabilir. Mısır dış siyaseti, Nasser döneminde Bağlantısızlar Hereketinden Doğuya (S.S.C.B. müttefiki olarak) geçti, ve Sedat döneminden itibaren bugüne gelinceye kadar A.B.D. müttefikliğine geçerek, kökten bir değişime tanık oldu. Mursi dönemi dışında, silahlı kuvvetler, mevcut rejimin siyasi yüzünün güçlendirmek ve çeşitli askeri, güvenliğe yönelik, ve iktisadi destek elde etmek amacıyla farklı durumlardan fayda edinmeyi başardı. Tezde, Mısır'ın yabancı ülkelerle olan ilişkilerinin, siviller ile ordu arasındaki göreceli dengeyi şekillendiren başlıca faktör olduğunu sonucuna varıldı. Dış faktörün sivil-asker ilişkileri açısından önemi, dış ilişkiler yöneliminin tarihsel ilerleme boyunca değişiklik göstermesine karşın sürmüştür. Bu durum, demokrasiye geçişin önünde bir engel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In civil-military relations, the focus is generally on the domestic variables. This is mainly because that this type of relations can be described as special type of bureaucratic politics. It is simply; two bureaucratic groups are competing or clashing over the political powers. The thesis main hypothesis is that the foreign relations of Egypt have significant impact on the civil-military relations inside Egypt. This impacts are usually in favor of the military. The study reviewed the hypothesis by examining the foreign relations of Egypt during different periods which represents different political regimes adopting variant foreign policy orientations. As the Egyptian regime is mixture of military and personal rule; the periods of study are divided according to presidents. In each period the foreign policy orientation of the president is examined and the direct effects on the civil-military relations in that period is analysed in order to conclude clear patterns of impacts. The study focuses on Egypt's relations with United States and Soviet Union and later Russia in international level. Also it focuses on Egypt's relations with Israel and Gulf countries especially Saudi Arabia and United Arab Emirates in regional level. These relations are examined from the establishment of the republic after 1952 coup against the dynasty, starting by Nasser, then passing by Sadat and Mubarak, ending with different regimes after 25 January 2011 revolution, including ruling period of Supreme Council of the Armed Forces (SCAF), Morsi, and Sisi. This thesis assume that there are factors can hold significance in studying foreign policy interaction with civil-military relations in Egypt like military agreements with foreign states, Economic interests of both foreign states and the military, and Financial loans and aids. By studying these factors, the motives of foreign countries to intervene domestic politics can be understood. Also these factors can give clear idea about size of this intervention and its impact on the relations between civilians and military. Egypt foreign policy witnessed shifts from non-alignment to east as USSR ally during Nasser period and then dramatically changed and became as US ally from Sadat period till nowadays. Except Morsi period, the armed forces succeeded to gain benefits from different situations in order to enhance the political cover of the existing regime and to obtain various forms of military, security and economic support. The thesis concludes that the foreign countries interaction with Egypt can be addressed as a main factor that strongly shaped the relative balance of political powers between civilians and the military. The significance of the external factor on the civil-military relations was persistent despite the foreign policy orientations changed widely throughout historical advancement. And this contributed to the obstruction of the democratic transition.