Project finance applications on wind power plants
Rüzgâr enerji santrallerinde proje finansmanı uygulaması
- Tez No: 562394
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKBALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmaya proje finansmanının konseptini ve içerdiği metodolojiyi tanımlayarak başladık. Proje finansmanını tanımlarken, temelleri ile beraber uluslararası tanımı ve tarihsel geçmişi üzerinde durduk. Ayrıca proje finansmanı metodunda farklı çözüm önerilerinin, farklı fonlama yöntemleriyle projelere olan etkilerini tartıştık. Sonrasında, proje finansmanı terminolojisinde bulunan olasi riskleri tüm yönleriyle ele aldık. Rüzgar santrallerinde oluşabilecek proje finansmanı kaynaklı potansiyel riskleri, yatırımda kullanılan sermayenin geriye ödenirerken vadesinin yüksek ve uzun oluşunu göze alarak analiz ettik. Proje finansmanı yönteminde, özel amaçlı proje şirketi kurulmasındaki amaç ve bu proje şirketi üzerinden yapılan anlaşmalar ile risklerin nasıl minimize edilip projenin tamamlandığının üzerinde durduk. Rüzgar Enerji Santrallerinin kurulumu aşamaşında uluslararası finansal kuruluşların proje finansmanı hususundaki kritik pozisyonuna değindik. Ayıca, örnek bir rüzgar enerjisi santralinin, proje finansmanı ile hayata geçirilmesindeki adımları inceledik. Bu çalışmada değindiğimiz konular, temel olarak uzun vadeli fon sahibi kreditörlerin genellikle dikkate aldığı hususlardır. Bu örnek çalışmada, yapılması planlanan yatırımın optimum maliyet ve finansal çözümlere ulaşabilme yeterliliğine sahip olup olmadığına yönelik sonuçlarını, proje iç getiri oranı ve proje geri ödeme süresi metodlarını göz önüne alarak değerlendirdik. Çalışmamızda değindiğimiz hususlar, ülkemizin rüzgar enerji santrallerinin potansiyeli konusunda bazı sonuçlar çıkarmamıza da yardımcı olacaktır. Bu örnek çalışmanın sonuç bölümünde ise rüzgar enerji santral yatırımlarında proje finansmanı uygulamalarının enerji sektörüne yapacağı katkının sonuçlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We have initiated this study by defining project finance concepts including its methodology. Explanation of project finance, its fundamentals and international definition together with historical background is discussed. Besides, the emergence of different solutions in the project finance method and the influence of different funding method on projects are debated. Afterwards, all kinds of risks related with project finance is debated considering all aspects of project finance terminology. Potential risks for project finance implementation on wind power plant is analyzed considering longer time period of payback and huge amounts of initial capital investment. In project finance method, the purpose of establishing a special purpose vehicle company is mentioned, and while completing the progress through making several agreements with this project company how the risks are minimized to other parties of project is clarified. International funding organizations which have considerable position in the structure of project financing in the wind power plant are discussed. Furthermore, through a sample project implementation, essential steps needed to be followed for the establishment of a Wind Power Plant are mentioned. The issues discussed within this sample are basically the points which is considered by financial institutions for almost every long-term loans while lending. This sample power plant assessment provides essential information regarding the eligibility of project for meeting the long-term lending of the capital needs by using the techniques of capital budgeting defined as internal rate of return and payback period methods. This study assists us to reach a conclusion regarding the size for wind energy potential of Turkey. In the conclusion section of this sample study, potential contributions on energy sector are detected by applying project finance techniques on wind power plants.