Çevrimiçi disinhibisyonun narsisizm düzeyleri ve kişilerarası iletişim tarzları açısından incelenmesi
Examining online disinhibition levels in terms of narcissistic personality traits and interpersonal communication styles
  1. Tez No: 562395
  2. Yazar: MELEK KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin çevrimiçi disinhibisyon düzeylerini narsisistik kişilik özellikleri ve kişilerarası iletişim tarzları açısından incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde İstanbul'da lisans öğrenimlerine devam eden, yaşları 18-36 aralığında değişen (X ̅=22.54, SS=3.61) 265'i kadın (%64) ve 149'u erkek (% 36) olmak üzere, toplam 414 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada, katılımcıların çevrimiçi disinhibisyon seviyelerini belirlemek için Çevrimiçi Disinhibisyon Ölçeği, narsisistik kişilik özelliklerini değerlendirmek için Narsistik Kişilik Envanteri ve kişilerarası iletişim tarzlarını belirlemek amacıyla Kişilerarası Tarz Ölçeğinden faydalanılmıştır. Ayrıca, araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, fark istatistiklerinde t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA); Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesi için ise Pearson Korelasyon Katsayıları ve Çoklu Doğrusal Hiyerarşik Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the online disinhibition levels of university students in terms of narcissistic personality traits and interpersonal communication styles. The study group consisted of 265 females (64%) and 149 (36%) male, whose ages range from 18 to 36 years of age (X ̅= 22.54, SD = 3.61). In order to determine the online disinhibition levels of the participants, Online Disinhibition Scale, Narcissistic Personality Inventory and Interpersonal Style Scale were used as data collection tools. In addition, the demographic characteristics of the university students who participated in the study were evaluated with the Personal Information Form prepared by the researcher. In the study, t-Test and One-Way ANOVA for independent samples in difference statistics; Pearson Correlation Coefficients and Hierarchical Regression Analysis were used to evaluate the relationships between variables. According to these results, it was found that the level of online disinhibition decreased when the age of the university students and their mothers education levels increased; It was found that online disinhibition levels increased as İnstagram usage, use of Twitter, levels of narcissistic exhibitionism, and manipulative and avoiding interpersonal communication styles increased.