Türk yazılı basınında kadın olgusu
Women case in Turkish written press
- Tez No: 562397
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN NECATİ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Medyanın bir parçası olarak bireylerin arasında kadınlar da yer almaktadır. Medya bilgi veren, haber yayan etkili bir iletişim ağına sahip bir araçtır. Bu açıklamalar ışığında çalışmanın hem kadın hem medyaya ilişkin olduğu söylenilebilir. Çalışma İslam öncesi ve sonrası, Osmanlı İmparatorluğu dönem ve Türkiye Cumhuriyeti sonrası kadının hakları üzerinde tespitlerde bulunmaktadır. Kadın hakları, değişiklik göstermektedir. Özellikle mesleki bakımdan değişik iş kollarında istihdam edilmektedirler. Fakat bu durum yakın zamana rast gelmektedir. 1980'lerden önce Türk kadınları çoğunlukla hayatlarını evlerinde geçirmekteydiler. Şimdi ise çalışma hayatında özgülükleri vardır. Medya toplumun kadınlar üzerindeki bakış açısını değiştirmek için önemli bir araçtır. Kadınların imajı için önemli yere sahiptir. Çalışma bazı Türk Gazetelerinde kadınların haberlerine ilişkin istatistiki bilgilere ulaşmıştır. Bu bilgiler toplumun kadına bakış açısına ilişkindir.
Özet (Çeviri)
Women in media are individuals who participate in media. Media are the collective communication outles or tools used to store are deliver information or data. The explaining about this study. The study is about the women rights, before İslam, with Ottoman İmpire and after Turkish Republic. And how media looks on Turkish women. Women's rights are changing. Now women can work a lot of jobs. But it becomes nearly. Before 1980's Turkish women had been at home all their life. Now they have freedom with working life. The media is very important to change society for percpective at women. Newspapers, magazines, television and radio have big effect on society. So this is important to give up image on women. The study have statistical data about women's news at Turkish newspapers. And the result is about perspective at women.