Dış kaynaklardan yararlanma faaliyetlerinde işletmelerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri: Tarım makinaları sektöründe bir araştırma
In outsourcing activities faced by the firms problems and solution recommendations: A research in agricultural machinery industry
- Tez No: 562406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR TAŞTAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde modern sonrası yönetim uygulamalarında önemli bir yeri olan dış kaynaklardan yararlanma(outsourching), her sektörden her işletmenin etkinlik ve verimlilik sağlamak amacıyla başvurduğu önemli bir yaklaşımdır. Belirtilen yaklaşımın uygulanma biçimi sırasında çeşitli dezavantajlarıda bulunmaktadır. Bu dezavantajlar önemli sorunlara da yol açabilmektedir. Çalışmanın amacı etkinlik ve verimliliği sağlamada önemli bir strateji olarak dış kaynaklardan yararlanmanın tarım makinaları sektöründe faaliyet gösteren firmalar üzerindeki uygulamaları sonucu ortaya çıkan sorunlar, memnuniyet düzeyleri ve çözüm önerileri ortaya koymaktır. Belirtilen amaç doğrultusunda öncelikle çalışmada dış kaynaklardan yararlanma ile ilgili olarak literatür bilgisi verilmiştir. Daha sonra ise araştırmada incelenen tarım makineleri sektörü ve dış kaynak kullanımı incelenmiştir. Bu araştırmanın en belirgin sonuçları arasında tarım makinaları sektöründe araştırmaya katılan işletmelerin dış kaynak kullanıma öncesi yapılan çalışmalar ile ilgili ön hazırlık ile ilgili eksiklikler olduğu, sözleşmede belirtilen şartlara uyulmaması, hizmetlerin teslim zamanı ve performansı ile ilgili sorunların diğerlerine kıyasla daha yüksek düzeyde görültüğü tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada ilgili sektör yöneticilerinin çözüm önerileri ve dış kaynak kullanımına ilişkin memnuniyet düzeyleri de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Outsourcing, which has an important role in post-modern management activities, is an approach each enterprise in every sector aiming to reach efficiency and productivity. There are various disadvantages during the implementation of this approach. These disadvantages may also cause essential problems. Problems resulting from the applications of firms operating in the field of agricultural machines have revealed the contentment levels and solutions in order to reach efficiency and productivity.In accordance with the specified goal, technical literature information has been given primarily related to outsourcing. Then, Agricultural Machines Industry and usage of external source have been analyzed.Among the most apparent results of this research, it has been determined that there are problems about the preparations of firms in usage of external sources that are operating in agricultural machines industry, businesses do not obey the agreement conditions, delivery time and the performance of the services are higher compared to the other problems. Also, the solutions of the industry managers and their contentment levels have been stated in this research.