Levrek balıklarının (Dicentrarchus labrax L.1758) beslenmesinde C vitaminin önemi ve etkileri
  1. Tez No: 56240
  2. Yazar: AYSUN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN HOŞSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
100 ÖZET E.Ü.Su Ürünleri Fakültesi Urla üretim tesislerinde yetiştirilen ortalama 1.35 g. canlı ağırlığa sahip Levrek balığı yavruları, Levrek balığının gelişmesinde C vitamininin etkilerinin ve öneminin belirtilmesi amacı ile denemeye alınmışlardır. Balıklar her tankta 150'şer adet olacak şekilde 4 gruba ayrılmış, Tank l olarak adlandırılan tanktaki balıklar O mg/kg C vitamini ilave edilen yemle, Tank 2, 200 mg/kg, Tank 3, 400 mg/kg, Tank 4;600 mg/kg oranında C vitamini ilave edilen yemle beslenmişlerdir. C vitamini içermeyen yemle beslenen balıklarda eksiklik belirtilerinin ortaya çıkma sürelerinin de araştırıldığı bu tezde, bazı eksiklik belirtilerinin 5 ay sonra çıktığı, 10'uncu ay civarında da omurga eğrilikleri ve yüksek ölüm oranlan oluştuğu gözlenmiştir. Balıkların normal bir gelişimi için gerekli olan vitamin ve mineral maddelerin yalnızca yemden karşılanabildiği yetiştiricilik koşullarında, kayıp verme yüzdesi yüksek olan C vitamininin yemdeki kalıcılık miktarları ve buna bağlı olarak da balıklarda yaptığı birikim miktarları da araştırılmıştır. Bu amaçla, yemlere piyasada kullanılan oran (200 mg/kg) ve bu oranın alt ve üst değerlerinde (O - 400 ve 600 mg/kg) C vitamini ilavesi yapılmış ve yem yapımından sonra bu miktarların kalıcılık oranlan incelenmiştir. Balıklann karaciğerlerinde yapılan analizler ile C vitamininin dokuda yaptığı birikim oranlan incelenmiş ve balıklann gelişimleri, eksiklik belirtileri, ölüm yüzdeleri ve yem içinde C vitamininin kalıcılık oranlan ile ilişkilendirilerek bir yoruma gidilmiştir. Gerek yemde gerekse balıklann karaciğerlerindeki C vitamini miktarlan 2,4- DNPH metodu ile analiz edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY Sea Bass juveniles around 1.35 g. Hve weight has put in investigation for to determinate the effect of vitamin C to improvement of fishes and its importance at University of Aegean, Faculty of Fisheries, Urla facilities. Fishes were divided in 4 group as 150 individual per tank, feeding has done as O mg/kg, 200 mg/kg, 400 mg/kg, 600 mg/kg vitamin C to the tank number in row l, 2, 3, 4. Vitamin C deficient diet has been investigated and some symptom has seen in 5* month and curvature of the vertebral column, high mortality around 10* month. in this study retention ratio and related to this accumulation of vitamin C at fishes in aquaculture conditions that requirements of vitamin and minerals are given by feeding has investigated for this purpose vitamin C levels are held according to the commercial feeds vitamin C level (200 mg/kg) and it's över and down levels (O, 400, 600 mg/kg) and retention ratio has determinated. Accumulation rate of vitamin C at liver has been investigated and according to this improvement of fishes, defıciency symptoms, mortality rate and retention ratio of vitamin C at feed has discussed. Analise method of vitamin C at feed and fısh is 2,4- DNPH.