Kültür turizmi çalışmalarının bibliyometrik analiz tekniği ile incelenmesi
Bibliometric analysis of cultural tourism studies
- Tez No: 562428
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Turizm, İşletme, Bibliography, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, geçtiğimiz kırk yılda kültür turizmi çalışmalarının gelişimini, önemli eğilimlerini, araştırma alanlarını, yazarlarını, kurum ve kuruluşlarını incelemektedir. Kültür turizmi çalışmaları, özellikle 2006 yılından itibaren artmaya başlamış ve konaklama, dinlenme, spor turizmleri ile ilişkilendirilmiştir. Son yıllarda kültür turizmine yönelik artan ilgiyle beraber kültür turizmi çalışmaları da literatürde önemli bir yere sahip olmuştur. Kültür turizmi, destinasyonların tarihi ve kültürel mirasını etkilediği gibi destinasyonlar için ekonomi bakımından da avantajlar sağlamaktadır. Kültür turizm çalışmaları ışığında, sektör için yapılacak her hareket turizmi de olumlu anlamda etkileyecek ve bu sayede bölgelerin kalkınmasında ve turizmin ekonomik etkisinde olumlu etkiler ortaya çıkacaktır. Bu çalışmada Web of Science veri tabanında yer alan ve kültür turizmi çalışmalarını inceleyen yayınların bibliyometrik analizi yapılmıştır.“Cultural Tourism”anahtar kelimesi kullanılarak yapılan aramada 1979-2018 yılları arasında toplam 8.948 adet yayın bulunduğu belirlenmiştir. Çalışmada, kültür turizmi konusundaki yayınların belirli parametrelerle incelemesi yapılmıştır. İnceleme sonucunda bibliyometrik eşleme ile ülkeler, kurumlar, belgeler, kaynaklar ve yazarlar; atıf analizine göre ülkeler, kurumlar, belgeler, kaynaklar, yazarlar; eş yazarlık analizinde yazarlar, ülkeler, kurumlar; ortak atıf analizinde alıntı yapılan yazarlar, alıntı yapılan referanslar, alıntı yapılan kaynaklar; eşdizimlilik analizinde yazar anahtar kelimeleri; son olarak da yayınların özetlerinde kullanılan terimlerin analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda ortaya çıkan veriler Vosviewer Görsel Haritalama Yöntemi ile harita şeklinde ortaya konulmuştur. Bu çalışma, kültür turizmi araştırmalarının zamanla nasıl geliştiğini, kültür turizmi çalışmalarında etkili olan yazarlarını, editörlerini, kurum ve kuruluşlarını açıklamakta ve kültür turizmi çalışmalarının geçmişten günümüze nasıl geliştiğini anlaşılmasını sağlayarak kültür turizmi çalışmaları için bir dizi öneri içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the development, important trends, research areas, authors, institutions and organizations of the cultural tourism activities in the last 40 years. Cultural tourism studies have started to increase especially since 2006 and have been associated with accommodation, recreation and sports tourism. In recent years, with the increasing interest in cultural tourism, the studies of cultural tourism have also played an important role in the literature. Cultural tourism affects the historical and cultural heritage of destinations and provides advantages in terms of economics for destinations. In the light of cultural tourism studies, every movement to be made for the sector will positively affect tourism, and this will have positive effects on the development of the regions and the economic impact of tourism. In this study, bibliometric analysis of the publications on the study of cultural tourism in the Web of Science database was made It has been determined that a total of 8,948 publications were found between 1979-2018 during the search using the keyword“Cultural Tourism”In this study, the publications on cultural tourism are examined with certain parameters. As a result of the review, countries, institutions, documents, resources and authors with bibliometric matching; countries, institutions, documents, resources, authors according to citation analysis; authors, countries, institutions according to co-authorship analysis; cited references, cited cited sources, cited authors according to co-citation analysis; author keywords in co-occurence analysis; finally, the terms used in the abstracts of the publications are analyzed. The results of the analysis are presented in the form of Vosviewer Visual Mapping Method. This study explains how cultural tourism research has developed over time, its writers, editors, institutions and organizations that are influential in cultural tourism studies, and provides a series of recommendations for cultural tourism studies by understanding how cultural tourism studies have evolved from past to present.