Eğlence endüstrisindeki deneyimsel pazarlama uygulamalarının tüketim tercihine etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
An application to determine the consumption preferences of experiential marketing practices in the entertainment industry
- Tez No: 562429
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sanayileşmenin beraberinde getirdiği teknolojik gelişmeler ve kentleşme yaşam standartlarını iyileştirmiştir. Harcanabilir geliri ve boş zamanı artan bireylerin rekreasyon ve eğlence hizmetlerine daha fazla zaman ve para ayırdıkları gözlenmektedir. Bu durum, eğlence endüstrisini gitgide büyüyen kazançlı bir sektöre dönüştürürken pazarlamaya ilişkin sorunları da beraberinde getirmiş ve rekabet avantajı sağlamak zorlaşmıştır. Pazar payını korumak isteyen işletmeler için hedef pazarı tanımak ve satın alma davranışları hakkında bilgi sahibi olmak zorunlu bir hal almıştır. Eğlence ve rekreasyon alternatiflerinin fazlalığı ise tüketicileri ek değer arama yoluna itmektedir. Deneyimsel pazarlama hem tüketicilerin aradığı ek değeri hem de işletmenin deneyimler yoluyla farklılaşmasını sağlamak açısından önem taşımaktadır. Çalışma, gerçek evden kaçış oyunlarına giden katılımcıların demografik özelliklerini ve oyunlarda uygulanan deneyimsel pazarlama modüllerinin tüketici tercihleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Ankara ilinde faaliyet gösteren evden kaçış oyunlarına giden katılımcılara yönelik bir anket uygulaması yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirilirken, Faktör Analizi, Tek Yönlü Anova, Korelasyon ve Regresyon analizi uygulanarak tüketici tercihlerini etkileyen deneyim modülleri belirlenilmeye çalışılmıştır. Henüz gelişme aşamasında olan evden kaçış oyunlarını konu alan çalışma, bu alandaki mevcut eksiklikleri belirleyerek iyileştirme önerileri sunması ve yapılacak tutundurma faaliyetlerinde yol gösterici olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements and urbanization brought by industrialization have enhanced the living standards. It is observed that people with disposable income and spare time increase, spend more time and money on recreation and entertainment services. While this reality transformed the entertainment industry into a increasingly profitable sector, it also led to problems regarding marketing. As a result of those problems, ensuring a competitive edge has become difficult. To familiarize with the targeted market and to have the sufficient knowledge about the buying behaviour of consumers became a necessity for the businesses that want to save their market share. The plethora of recreation and entertainment activities enabled consumers to look for additional value. The experiential marketing has a place in providing this additional value as well as differentiating firms through experiences.The following research aims at investigating the demographics of participants who attend real escape games and examining the effects of experiential marketing modules used in those games on consumer preference. In line with the research agenda, a poll was conducted among participants who attended real escape games in Ankara. Factor analysis, one-way ANOVA, correlation and regression analysis were used as methods to determine experiential modules that have an impact on consumer preferences.Such a research which focuses on newly-emerging escape games has a particular significance since it proposes suggestions after specifying deficiences and provides a guidance for publicity operations in the future.